Александр Савченко
ректор Международного института бизнеса, профессор, экс-зампред правления НБУ

Нова приваблива Зе-влади – економічні паспорти для підростаючого покоління. Оскільки підвищенням допомоги на дітей не вдається переконати українців до активного дітонародження, тепер їх вирішили простимулювати перспективами. Наприклад, дітям, що народилися у 2019 році – на початку Зеленої Ери - обіцяють у 2036 році близько 10 тисяч доларів. Що з цього вийде? Запитав у ректор Міжнародного інституту бізнесу, професора Олександра Савченка кореспондент Новости Украины - From.UA.
- Я вважаю, що в Україні всі прогнози і обіцянки більше, ніж на рік-півтора, не мають великого сенсу.
По-перше, все може зміниться. А по-друге, це моя концепція безумовного базового доходу, який від всіх операцій з ресурсами - землею, чи ренти, чи прибутку, мають йти на рахунки всіх українців, в тому числі і дітей. Я як економіст робив такі розрахунки. Наприклад, від експорту зерна, від видобутку нафти, залізної руди, нафти, газу, від продажу землі, від здання в оренду державою землі — все, що пов'язане з землею.
Я брав обґрунтовані цифри, що можна перекинути на рахунки всіх українців, не лише дітей. І у мене виходило так, що, наприклад, якщо ми почнемо таку програму з наступного року, то десь за рік можна зібрати на цей рахунок приблизно 4-5 тис. грн, тобто на місяць десь 300-400 грн. Але за 5-6 років за умови проведення реформ можна довести цю цифру до 3-4 тис. грн на місяць.
В чому є проблема? У нас же є інфляція і девальвація, спроможність долара теж падає. В цьому році за долар можна буде купити на 5,5% менше, ніж в минулому. А ще взяти девальвацію. Тому 10 тис. доларів сьогодні і в 2040 році — це дуже різні цифри.
По-друге, я б не ділив дітей, які народились в 2019 році і які народилися в 2018 чи іншому році? Це порушений принцип соціальній справедливості. Я питаю: а кому зараз більше потрібні гроші? Потрібні вони старшим людям, батькам, які мають цих дітей виростити освіченими і здоровими, але ж вони не зможуть використовувати ці гроші. Це друга проблема концепції. І тому я радий, що мою ідею почали розповсюджувати, але вона спотворюється у трансформації.
І тому я би радив провести уже широку дискусію, запросити фахівців. А взагалі така ідея правильна. В чому ідея моєї концепції? Щоб менше держави, а більше особистої свободи людей. Тобто , наприклад, якщо ми доведемо, що щомісяця людина буде отримувати 5-6 тис. грн безумовного базового доходу, то, наприклад, можна відмовитися від дотацій, від пособія по безробіттю. Це й вигідно було б. Можна було б організувати більшу підтримку пенсіонерів, яким дуже важко існувати. Тобто ідея правильна, але я б не радив поспішати. В такій інтерпретації вона може наробити більше шкоди і невиправданих очікувань, і загубити ідею.