7 важливих фактів про сон, про які не знали

 
 
 
7 важливих фактів про сон, про які не знали

Людина - єдина жива істота, здатна свідомо відмовитися від сну. Сьогодні ця здатність стає небезпечною тенденцією: ми приносимо сон в жертву активного життя, але самі не стаємо ні активнішими, ані здоровішими.

Факт №1: Безсоння не існує

У самому слові криється фатальна помилка: людина не виносить повної відсутності сну. Ми спимо навіть в періоди сильного стресу: короткими проміжками, провалюючись в темне несвідомий стан. Вчені вважають інсомнію хворобою нашого покоління. Високий темп життя і науковий прогрес привели до того, що ми взагалі стали сумніватися в необхідності сну.

Проводити 8 годин у забутті, коли за цей час можна переробити стільки цікавих і потрібних справ? У грі з природою на допомогу сучасній людині приходять стимулятори: кофеїн, спорт, лікарські препарати, що підвищують активність. Всі вони працюють на одну-єдину мету: вкрасти ще трохи часу у сну на догоду активного життя.

Факт №2: Ген сну «лагодить» нейрони мозку

Сон - закладений фундамент людської природи на генному рівні. Це відносно нове, але вкрай важливе відкриття сучасної сомнології. Наука вперше наблизилася до розуміння того, що нічний відпочинок не просто дозволяє мозку відпочити, а тілу - розслабитися. Сон змінює нас на клітинному рівні.

Доказом тому служить експеримент вчених ізраїльського університету Бар-Ілана. В ході тестів з рибками даніо-реріо вони з'ясували, що під час сну хромосоми запускають процес регенерації молекул ДНК, відновлюючи пошкоджені нейрони. При пробудженні процес активної регенерації припинявся.

Факт №3: Детокс організму під час сну (і не тільки)

Під час сну мозок аналізує повідомлення, що надходять із зовнішніх рецепторів внутрішніх органів. Збираючи дані про температуру, кислотності, хімічні реакції, він визначає пошкодження і запускає процес регенерації саме в тій частині тіла, яка найбільше цього потребує. Але і це не все. Під час нічного відпочинку мозок активно позбавляється від токсинів. Причому не тільки у власній корі: «генеральне прибирання» йде в серці, легенях і судинах.

У цьому процесі бере участь глімфотична система, яка є центральним каналом очищення нервової системи, але нюанс в тому, що вона включається в роботу тільки уві сні. Чим менше ми спимо, тим більше токсинів зберігається в нервових клітинах, паралізуючи роботу ЦНС. А ви хотіли влаштувати детоксикацію, просто потягуючи смузі?

Факт №4: ВООЗ назвала безсоння одним з головних факторів раку

Всесвітня організація охорони здоров'я офіційно визнала дефіцит сну канцерогенним фактором, що провокує зростання ракових клітин. Організація забила тривогу після того, як на початку нульових зафіксувала зростання числа суїцидів і онкологічних захворювань в найбільш розвинених країнах США, Західної Європи і Південно-Східної Азії.

ВООЗ пов'язала це зі стрімким розвитком технологій, які негативно вплинули на режим сну і неспання людини. Масштаб проблеми виявився настільки серйозним, що лікарі організації оголосили про епідемію безсоння. Сон дійсно є ліками від раку. Про це стало відомо після того, як вчені заговорили про Т-лімфоцитах - клітинах «кілерів», атакуючих потенційно небезпечні частки, які проникають в наш організм. Після кожної безсонної ночі кількість цих клітин в організмі людини падає на 70% і не відновлюється від одного тільки рішення «поспати годинку вдень» або «відіспатися у вихідні».

Факт №5: Безсонний мозок їсть сам себе

Звучить трохи моторошно, але медичні дослідження свідчать: дефіцит сну може стати поштовхом до розвитку психічних хвороб. Під час нічного відпочинку ряд клітин видаляють токсичні продукти мозкової діяльності, усуваючи непотрібні зв'язки між нейронами і знищуючи пошкоджені клітини. Але якщо сну стає мало, то добрі клітини-прибиральники перетворюються в справжніх маніяків.

Макрофаги - елементи, що відповідають за знищення ушкоджених клітин - переходять у фазу надмірної активності, видаляючи не тільки непотрібні, а й активні зв'язки. Це веде до ризику утворення деменції, хвороби Альцгеймера та інших захворювань, пов'язаних з роботою мезга.

Факт №6: Сон - відмінний дієтолог

Навіть якщо ви засинаєте в смертельній втомі, буквально звалившись на ліжко, це зовсім не означає, що вся ніч пройде в сонному паралічі. Сон - час своєрідною фізичної активності. Тільки з диханням за ніч людина втрачає до 800 мл води. Уві сні ми постійно рухаємося - міняємо позу під час швидкого сну (десь 25-30 разів за ніч), переживаємо короткі м'язові скорочення і обертаємо очима. Деякі щасливчики примудряються навіть скинути за ніч цілий кілограм ваги. Сон взагалі відмінний дієтолог: нічний відпочинок допомагає стабілізувати рівень цукру в крові і формувати адекватне харчову поведінку.

Факт №7: Безсоння - епідемія нашого століття

Нездорова тенденція до скорочення кількості сну привела до того, що в світі стали з'являтися організації, що відповідають за формування культури нічного відпочинку. У США це Національний фонд сну, заснований в 1990 році, в Росії - Російське суспільство сомнологи. Обидві організації займаються вивченням природи сну і когнітивною терапією інсомнії, під їхньою егідою відкриваються сомнологічні центри. Туди можна звернутися за допомогою, якщо ви страждаєте від гострого або хронічного безсоння, а також від супутніх розладів - хропіння, бруксизма, сомнамбула.

Сон - головна умова денної ефективності. Якщо ви погано спали вночі, то на наступний день в кращому випадку будете здатні полоти грядки або робити будь-яку іншу монотонну фізичну роботу, не зачіпає мозок. Ні про яку інтелектуальної діяльності не може бути й мови. І нам не потрібно розбиратися в тонкощах нейроанатомії, щоб переконатися: витрачати дорогоцінні години сну на серіали і соцмережі не просто нерозумно, а й небезпечно. Пам'ятайте: все позитивні зміни в житті людини починаються з усвідомленою любові до себе, а гарний ранок починається вночі.

Читайте также