Арахнофобія: звідки ростуть ноги у цього страху

 
 
 
Арахнофобія: звідки ростуть ноги у цього страху

Вони гинуть різними способами: розчавлені ногою, вбиті пасткою для мух, згорнутою газетою, обприскані інсектицидом... У нас є безліч методів знищення павуків, і більшість з них буде ними користуватися щодня. Чому ми вбиваємо цих членистоногих?

Найменші з них мають діаметр не більше 1 мм, а найбільші мають розмір до 30 см і важать до чверті кілограма! Світ павуків чудовий своєю різноманітністю, але з різних причин люди, побачивши павукоподібного, інстинктивно згортають газету і намагаються побити істоту, яка невинно блукає по стіні кімнати. Що визначає агресивну поведінку щодо павуків?

Звідки цей страх?

Учёные нашли способ избавления от арахнофобии всего за пару минут -  Hi-News.ru

Одна з головних причин може бути глибоко вкорінена в нашій свідомості. Дослідження показали, що немовлята у п’ятимісячному віці бояться зображення павуків більше, ніж дорослі. Це може означати, що наша відраза до павуків частково вроджена і має важливу мету - організувати безпеку.

Хоча павуки завжди існували поруч з людьми, вони все ще можуть здатися нам дивними - у них чотири пари очей і шість пар ніг. Крім зовнішнього вигляду, їхня поведінка може лякати - вони створюють павутини як пастки для своїх жертв, потім муміфікують їх, розчиняють нутрощі отрутою і всмоктують перетравлену тканину в шлунок.

Образи культури не допомагають позитивно сприйняти павукоподібних - зазвичай у фільмах павуки представлені як смертельні істоти , єдина мета в житті яких - вбити головного героя. Вам не доведеться шукати приклади далеко. У фільмі "Володар кілець: Повернення короля" Фродо та Сем опиняються у пастці, де блукає Шелоб - величезний павук, зацікавлений лише у захопленні більшої кількості жертв. Хоббіти дивом рятуються живими.

Мова йде не тільки про страх, адже деякі членистоногі, ракоподібні та комахи не менш небезпечні, однак ми не відчуваємо до них такої огиди.

Павук не кричить

Журнал садовода ДЕЛЁНКА - Враг моего врага — мой друг

Ми неохоче задушуємо маленьку істоту, якщо отримуємо якусь сенсорну інформацію. Це може бути "хрускіт" при розчавленні або будь-який звук від жертви. Тоді ми отримуємо чіткий сигнал, що ми використовуємо насильство, - описує в інтерв’ю ВВС Джеффрі Локвуд, професор природничих та гуманітарних наук Університету Вайомінг, автор книги про ставлення людей до комах.

Павуки безшумні при русі і самі не видають жодних звуків, які можуть вказувати на страх чи біль. Тому людям легше вбити їх без докорів сумління. Як припускає еколог Стівен Келлерт: те, що турбує цих істот, - це відсутність "людських" емоцій у прояві до людей.

У них немає обличчя

Почему многие люди боятся пауков? | С другого угла | Яндекс Дзен

Експерти вказують на ще один фактор, який змушує нас співчувати конкретним істотам, однак ми ніколи не включимо павуків до цієї групи. Великі очі і лоб, маленький ніс і щелепа - це характеристики, які визначають ефект "дитячого обличчя". Вчені вважають, що підсвідомо ця поява викликає у людей сильне почуття співпереживання, співчуття та прихильності.

До цієї категорії не відносяться павуки з їх маленькими очками у формі бісеру. Для нас вони мають явно відлякуючий вигляд, який ми автоматично приписуємо до негативних якостей. Кілька видів павуків, які мають більші очі, зазвичай сприймаються як менш страшні.

Крім зовнішнього вигляду, тривожним може бути спосіб життя павуків: неможливо побудувати паркан або стіну, які б ефективно відділяли їх від нас. Вони знайдуть спосіб увійти в кожну будівлю і успішно сховатися від очей людей.

Нас пов’язує більше, ніж може здатися

Не зважаючи на очевидні еволюційні відмінності, павуки мають деякі спільні риси з людьми. Їхні ноги, як і коліна людини, містять суглоби, а їх мозок здатний виробляти хімічні речовини, подібні до людських, такі як дофамін або адреналін.

Протягом багатьох років люди думали, що павуки діють майже як роботи - мають конкретні завдання і виконують їх абсолютно бездумно. Однак деякі дослідження показують, що павукоподібні можуть, наприклад, розумно планувати свою стратегію полювання, описує ВВС.

Павуки можуть жити десятиліттями

Якщо щасливчик не зустріне жорстокої людини під час своєї подорожі світом, у нього є шанс на довге життя. Деякі види можуть жити десятиліттями.

Найстаріший павук у світі, що походить з родини тарантулових, прожив 43 роки. Паразитична оса призвела до його смерті. Вчені сподівалися, що ця особина доживе до 50 років. Він називався "Номер 16" і побив попередній рекорд мексиканського тарантула на 15 років.

Чому не варто вбивати павуків?

Вбити павука в будинку: прикмети, що буде при випадковому або навмисному  вбивстві | Прикмети

Павуки можуть бути доброзичливим мешканцем у вашому домі. Вони відплатять багатьом комахам за їхнє місце у тріщині на панелях. Ми навіть не здогадуємось, скільки комарів, мух чи клопів вони можуть зловити. Крім того, вони є природним «фільтром», оскільки накопичують важкі метали. Вони накопичують токсини в травному тракті протягом усього життя.

Експерти сподіваються, що в міру того, як люди все більше пізнаватимуть навколишнє середовище, все менше будуть полювати на павуків, а наступні покоління будуть належним чином навчені жити у злагоді з цими корисними членистоногими.

 

Читайте также