Буде непереливки. Дельта б’є по молоді. Епідеміологічну службу доконав Ляшко

 
 
 

Олег Мусий

врач, министр здравоохранения Украины 2014, народный депутат Украины 2014-2019

Олег Мусий

Вже офіційно зареєстровано шість випадків штаму коронавірусу «Дельта». Ці пацієнти знаходяться на лікуванні в столичній Олександрівській лікарні. Тепер нам остаточно потрібно готуватися до чергової хвилі захворюваності на COVID. Цей штам буде розповсюджуватися і стане домінуючим в найближчі місяці в Україні. І перспективи не приносять радощів, тому що «Дельтою» хворіють досить сильно молодь й діти. Вже доведено країнами, де вірус був домінуючим, наприклад: Великобританія, Росія, Португалія, Індія. До захворювання ним схильні молодого віку люди — 20-30 років. Якихось особливостей і відмінностей в заражені немає, але деякі лікарі відмічають, що «Дельта» може розпочинатися як ротавірус. І краще було б зробити хоча б експрес-тест при ознаках будь-якої застуди, щоб перестрахуватися. Також людина має одразу звертатися до сімейного лікаря. 

Взагалі особливого значення для людей, це “Дельта” чи британський штам немає. Хвороба небезпечна в будь-якому випадку. Людина захворіла на коронавірусну хворобу, і все. Тут немає якогось лавіювання. Це більше епідеміологічне значення. А епідеміологічне значення мало б сенс, якщо б у нас існувала епідеміологічна служба. Її немає, тобто люди кинуті напризволяще. А немає служби, тому що нинішній міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко свого часу доклав свої руки до її закриття. Сьогодні маємо беззахисних людей. 
 
Місцева влада вже доповідає про підготовку, про збільшення місць в лікарнях, закупівлю спеціальних реактивів та тестів. Є вже заяви про локдаун та міський транспорт за пропусками, але вони хронічно не готові до всіх штамів. Восени буде непереливки. 
 
Звичайно, у нас розпочався п’ятий етап вакцинації, вакцину нам надають і вже є Pfizer та Moderna, домовленості є с Johnson, і це рятує. Вакцина від коронавірусу діє на всі штами. Деякі виробники, наприклад, як Pfizer, заявили про те, що при попередніх штамах ефективність їх вакцини близько 90%, а при “Дельті” - 75%.

В будь-якому випадку щеплення є попереджувальним заходом для того, щоб не мати ускладнень. Навіть якщо людина захворіє, перебіг буде набагато легший.

Про постковідний період після «Дельти» поки що невідомо, бо це свіжий штам, йому 2-3 місяці, тому постковідних досліджень поки нема. Але неврологічні і психосоматичні розлади характерні взагалі для всіх штамів. Тому люди страждають на депресію та погіршення пам'яті — все, що пов'язане з неврологією і психіатрією. Є думка, що “Дельта” не може бути виключенням, тому що це характерні ознаки після захворювання, а також під час хвороби.
 
Закінчити хочеться попередженням, що розслаблятися не треба. Може не досить оптимістично, але після цього штаму нас може чекати ще все що завгодно. Вірус “Дельта” проявився на другому році існування COVID, і він виявився агресивнішим за всі попередні. Хоча якщо дивитися на попередні роки, то вже немає тієї агресивності і коронавірус перетворився на звичайну банальну застуду. Тому  як поведуть себе нові штами, ніхто не може прогнозувати.