Чи допоможуть 100 тис. грн стати підприємцем?

 
 
 

Борис Кушнирук

Экономист 

Чи допоможуть 100 грн стати підприємцем?

З сiчня 2022 рoкy дeржaвa нaдaвaтимe кoшти нa вiдкриття бiзнeсy. Взяти yчaсть y прoгрaмi змoжyть бeзрoбiтнi yкрaїнцi, якi oтримyють сoцiaльнy дoпoмoгy як прeдстaвники мaлoзaбeзпeчeних сiмeй. У мeжaх прoгрaми “Рyкa дoпoмoги” грoмaдяни змoжyть oтримaти пoзикy y рoзмiрi дo 15 мiнiмaльних зaрплaт (стaнoм нa пoчaтoк 2022 рoкy – 97 500 гривeнь).
Як це буде працювати і що принесе? – запитав кореспондент Новости Украины - From.UA економіста Бориса Кушинірука.

- Я до всіх цих програм ставлюся вельми скептично. Це просто роздача грошей, тим більше неефективна.  Якщо людина не вкладає жодної своєї копійки у будь-що, тоді вона нічим не ризикує і у неї немає мотивації для того, щоб все склалося добре, щоб не сталося так, що вона просто ці гроші проїсть. 

Я ще не виключаю і появи шахраїв, пов'язаних з цим, коли кошти начебто будуть йти на придбання чогось. А насправді будуть просто переводитись в готівку. Так не працює. 

Допомагати малому бізнесу можна, але потрібно це робити в трошки інший спосіб, в першу чергу мінімізуючи оподаткування, максимально спрощуючи ведення бізнесу. 

По-друге, є система держзакупівель. Якщо лоти роблять великими при здійсненні закупівель, то автоматично мале підприємство приймати участь не може, тому що не має грошей, щоб такій обсяг поставити. Якщо лоти зменшені (так працює в Європі), то тоді є можливість допомогти малому бізнесу. 

Я на початку нульових я був консультантом уряду і півтора року працював над проєктами сприяння розвитку фінансових інституцій в Україні за гаранти Світового банку. І ще тоді дізнався, що перша система гарантування кредитів для малого бізнесу з'явилася в 1930 році. Тут саме цікаве навіть не рік, а місто — Токіо. Ми якось не сприймаємо, що в азійських країнах розвивалися системи, цілком сучасні з точки зору того, що система гарантування кредитів малому і середньому бізнесу дуже розвинута і в Європі, і в Штатах. 

Тобто ми повинні, знов-такі, допомогти через систему гарантій. А гарантії передбачають, що не все покривається, не весь кредит покриває держава, бо тоді, знов-таки, бізнес нічим не ризикує, а це неправильно, бо якщо він нічим не ризикує, то нічого немає. Частину ризиків брала на себе влада, частину банк, частину безпосередньо бізнесмен. І це має працювати у комплексі. 

Тобто, з одного боку, треба максимально спростити оподаткування. Підприємці беруть найманих працівників, ну, зробіть там для них мінімальне оподаткування по ЄСВ, 10% від мінімальної зарплати, щоб не було потреби приховувати ці цифри. Може, з точки зору Пенсійного фонду це і не покриває всіх майбутніх витрат людини, коли вона досягне пенсійного віку, але ви даєте можливість їм працювати відкрито, для того, щоб з ними могли працювати банки. 

Друге — у них мають бути ці бюджетні замовлення, бо коли ти приходиш в банк, то банк задає тобі банальне питання, якщо ти хочеш взяти кредит, - чим збираєшся повертати? Має бути більш-менш гарантована продаж товарів і послуг. А якщо ти береш участь в бюджетних закупівлях, то, відповідно, ймовірність, що бюджет розрахується, значно вище. Тому мають бути складові: спрощена система оподаткування, наявність сприяння замовленням для малого і середнього бізнесу і система гарантій. Тоді це починає працювати, а от просто роздати гроші — ну, вони і так роздавали гроші у вигляді допомоги підприємцям і найманим працівникам на карантині. І що це дало? По великому рахунку, нічого, це не вирішило проблеми малого і середнього бізнесу.

Щодо розміру допомоги, яку пропонує держава, тобто близько 100 тис. грн кредит, то на ці гроші можна теоретично відкрити щось на кшталт кава-шопа, коли можна каву продавати, орендуючи обладнання. Теоретично на це може вистачити. Але відбити ці гроші нинішніх умовах нереально внаслідок карантинних обмежень. Тобто цілком можливо, що людина абсолютно щиро бажаючи, може і не зробити, просто тому, що немає можливості. Під час локдауну, коли людина все одно сидить без шансів щось започаткувати у вигляді власної справи, це виглядає не дуже логічно.


 

Copyright © 2004-2022. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.