Чи подорожчає долар цього літа і що буде з гривнею

 
 
 

Борис Кушнирук

Экономист 

курс гривні

Борис Кушнірук переконаний, що НБУ варто курс валюти тримати у коридорі 27-28.

Таку думку економіст висловив в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины — From.UA.

«Нацбанк з метою боротьби з інфляцією, яка у них вийшла повністю з-під контролю, буде грати на зміцнення курсу гривні, щоб у такий спосіб стримувати інфляцію. Чому це погано? Тому що це дуже суттєво вдаряє по національним товаровиробникам. Чому? Тому що будь-яка випущена ними продукція стає в доларовому еквіваленті дорожче»

Саме такий прогноз щодо національної валюти дав Кушнірук та пояснив, за рахунок чого, все ж НБУ вдається стільки часу утримувати курс долара на одному рівні.

«У нас курс долара визначається не нашим уявленням про нього, хоча це психологічно може впливати на курс, але головним чином воно визначається так званим платіжним балансом. Тобто скільки всієї валюти входить в країну, і скільки з неї виходить. Якщо у вас в країну валюти входить більше, то в цьому випадку виникає додатково пропозиція, яка може тиснути на курс національної валюти. І тут якраз річ в тім, що за оцінками Ukrainian economic, прогнозний платіжний баланс позитивний і перебуває на рівні +7 - +8 млрд доларів. Це не все вийде на ринок - частина залишається у населення у вигляді додаткових збережень. Взагалі сума таких збережень оцінюється від 70 до 90 млрд доларів, які є фізично на руках населення. Сюди входять і перекази заробітчан. Тобто там є прямі перекази, а є непрямі. Частина передається не через платіжні системи - або привозять самостійно заробітчани, коли повертаються в Україну, або передають через друзів і т.д. Тобто ці гроші доходять, і ця сума на цей рік оцінюється в межах 13 млрд доларів», - зазначає він.

Співрозмовник також пояснив, що буде далі відбуватись із валютою, яка зараз перебуває на руках в українців та чи впливає на їх витрачання літня пора року.

«Нічого. Враховуючи, що у нас обмеження з виїзного туризму. До речі, це один із факторів, який сам по собі активно впливає на те, щоб ми не витрачали стільки коштів додаткових на виїзний туризм, і тому це, з одного боку, формує збільшення запиту на торгівлю, тому що люди фізично залишаються в Україні. Плюс до того вони ще й ті кошти не витрачають на купівлю за відкладеним попитом - на автомобілі, чи починають будувати заміські будинки і т.д. Тобто це додатковий фактор, який певною мірою навіть підживлює відновлення економіки. Але якщо брати суто курс, то якраз ризики полягали в тому, що Нацбанк з метою боротьби з інфляцією, яка у них вийшла повністю з-під контролю, буде грати на зміцнення курсу гривні, щоб у такий спосіб стримувати інфляцію. Чому це погано? Тому що це дуже суттєво вдаряє по національним товаровиробникам. Чому? Тому що будь-яка випущена ними продукція стає в доларовому еквіваленті дорожче, як на зовнішніх ринках, так і внутрішньому, а відповідно, і менш конкурентоспроможною. Тому дуже важливо, щоб Національний банк втримав курс в коридорі 27-28, щоб він не йшов на подальше зміцнення в гривні, бо, наголошую, підстави для цього з точки зору різниці попиту і пропозиції на внутрішньому ринку є, і він доволі суттєвий, і він провокує якраз загрозу зміцнення гривні. Причому Нацбанк вже викупив цього року більше 0,5 млрд доларів з ринку. Аби якщо б не викупив, гривня би точно пішла би на бік зміцнення», - резюмує експерт.

Раніше ми писали про те, що курс долара впав до мінімуму з липня 2020 року.

Copyright © 2004-2024. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.