Чи законне накладення санкцій на українські телеканали?

 
 
 

Сергій Старенький

адвокат, екс-голова Державної пенітенціарної служби України 

Чи законне накладення санкцій на українські телеканали?

Президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради безпеки і оборони, що запроваджує чергові санкції проти компаній-власників телеканалів, на цей раз "Перший незалежний" та UkrLive. Як розцінювати це і що буде далі? З таким питанням кореспондент Новости Украины – From.UA звернувся до адвоката Сергія Старенького.

- Я взагалі до таких санкції, таких дій з боку держави, які ґрунтуються просто на бажанні одного чи декількох людей створити проблеми іншим, відношусь критично, тому що закон про накладання санкцій передбачає взагалі, що ці санкції можуть бути накладені лише на не громадян України. 

А щодо громадян України або підприємств, якщо вони вчиняють якісь протиправні дії, мають бути відповідно кримінальні провадження, і в рамках цих кримінальних проваджень вже можна дійсно застосувати якісь запобіжні заходи, і заходи забезпечення кримінального судочинства. Тому я думаю, що це, на жаль, буде мати погані перспективи, якщо такі санкції будуть оскаржені і може нести видатки державного бюджету на компенсацію роботи цих підприємств, або людей, щодо яких накладені санкції. 

Я не знаю, чи дійсно вони сприяють тероризму, або якісь інші питання. Можливо, це і так, але це має бути доведено в рамках кримінальних проваджень, а не просто рішенням колегіального органу, який вирішив, що там все погано. Якщо згадати навіть коментарі колишніх учасників Ради нацбезпеки, зокрема, панів Авакова, Разумкова, які розповідають, як приймалися ті рішення, що вони не готувались практично, і що члени РНБО дізнавалися про них за 5 хвилин до засідання, то в мене є великі питання про обґрунтованість навіть таких рішень РНБО. Коли члени РНБО навіть не знають, про що буде йти мова, коли вони заходять до зали засідань.

Є особи, які ініціюють та ухвалюють рішення, є особи, які їх виконують. На жаль, законодавство України складено таким чином, що якщо рішення РНБО є і указом президента введено в дію, виконавці зобов'язані його виконати, поки воно не буде скасовано або не буде визнано незаконним. 

З іншого боку, звичайно, діє норма, що ніхто не зобов'язаний виконувати злочинні накази, але злочинність цього наказу ще треба оцінити і довести. Якщо він явно злочинний, якщо скажуть, що вбий когось, то, звичайно, це явно злочинний наказ. В даному випадку провайдери, виконавці рішення РНБО, понесуть відповідальність, якщо вони не будуть його виконувати. 

Рішення РНБО і укази президента не повинні виноситись, поки не має судових рішень якихось або кримінальних проваджень, які фіксують якісь протиправні дії осіб, відносно яких накладається санкції.

Я думаю, що кожні власники ЗМІ будуть вирішувати це по-своєму, але мені здається, що, по-перше, особи, відносно яких накладають санкції, звертаються до судів України або до Європейського суду з прав людини, якщо щодо фізичних осіб. Я думаю, що іншим ЗМІ, я б як адвокат цих засобів рекомендував, наприклад, освітлювати ці судові процеси, яким чином вони відбуваються і які рішення приймаються судами у випадку оскаржень санкцій. Тоді, можливо, ці санкції більш зважено накладалися і більш відповідно до закону приймались такі рішення.
 

Читайте также

Copyright © 2004-2023. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.