Тарас Чорновил
политический аналитик, народный депутат Украины 2000-2012

Український політичний діяч та аналітик переконаний, що заяви Давида Арахамії стосовно ядерної зброї - це нісенітниці які, на жаль, чують наші партнери та роблять негативні для України висновки.
Про це Тарас Чорновіл розповів нашому виданню Новости Украины — From.UA в ексклюзивному коментарі.
«Я не можу абстрагуватися від того, хто це заявляє, бо заяви цих людей є останнім рівнем дегенератстсва. Це настільки несерйозно, що просто смішно і сумно».
Так Чорновіл прокоментував заяви правлячої партії щодо ядерного озброєння і пояснив, чим вони закінчаться для України.
Про маразми Давида Арахамії
«У мене в школі була дуже хороша викладачка російської мови і літератури. І коли у нас один раз в радянський літературі йшов переказ якихось творів письменників-почвенників, наш однокласник, переказуючи зміст, сказав фразу: «Короче, корова Лысуня решила участь этой семьи». Світлана Володимирівна не змогла витримати такого знущання над мовою: «Ну что корова может решить да еще и короче?»
Це про Арахамію - людину з нульовим рівнем інтелекту, але з носом по вітру.
Він про Китай каже абсолютно провокаційні заяви. Такі люди, як Арахамія, Арестович та Корнієнко коли інколи влаштовують посиденьки, то випадково можуть почути про що шушукаються в ближньому оточенні Зеленського. І ті люди хочуть видати приємну фразу, яка сподобається Зеленському. Те, що це зашкодить на міжнародному рівні і виставляє нас, як останніх ідіотів та не договороздатною країною - це нікого не цікавить, тому що із оточення Зеленського вони дивляться тільки на внутрішні рейтинги. І тому за свої висловлення Арахамія не дістане по голові, не буде покараний і знятий з лідера президентської партії. Ті заяви слухають на Заході.
Хто там на Заході знає, хто такий Арахамія? Та ніхто! Це ми знаємо, тому ставимося до цього, як до чергового маразму. На Заході знають, що є така правляча партія, яка має монобільшість в парламенті великої європейської держави, і в тій парламентській правлячій партії є лідер Арахамія і генеральний секретар Корнієнко.
У Арахамії колосальний рівень влади, як в будь-якій країні, особливо в парламентсько-президентській республіці. І коли ця людина говорить якийсь маразм, на це всі дивляться», - переконаний співрозмовник.
Про ядерну зброю і причини її здачі
Він також пояснив, чому Україна не могла зберегти ядерну зброю і хто тиснув на неї у цьому питанні.
«Тепер що стосується ядерної української зброї. Насправді ядерна зброя складалася з двох категорій: тактична і стратегічна. Тут є дійсно питання. Тільки треба, щоб про це не такі, як Арахамія роздумували, тому що вони думати не можуть, а щоб думали дійсно нормальні люди і могли робити свої висновки.
Насправді є проблема. Коли ми говоримо про стратегічну ядерну зброю, ми не могли її зберегти, просто не могли. Там колосальна система управління, її переоформити, переобладнати, зробити такою, щоби керування стратегічними ракетами було в Києві, а не в Москві.
Навіть якби ми відключили їх повністю від управління з Москви, що зовсім не факт, насправді керувати могли все одно далі, з московського центру управління.
Але якби нам навіть це вдалося зробити, і ми перемикнули на своє управління, не має жодної гарантії, що запущена Україною ракета, чи не запущена, а на бойовому чергуванні, раптом не була б активована нашими противниками, або ж не була б скерована в інший бік.
Досі йдуть питання про ту ракету з російською начинкою, якою був збитий літак, коли загинуло багато громадян Ізраїлю, авіакомпанії “Сибір” над Чорним морем. Чи пішла вона туди за вказівкою наших ракетників, чи хтось зіграв дуже страшну авантюру. Тому що насправді це неймовірно складна система управління, її переобладнати в стратегічних ракетах практично неможливо. Наново треба робити ракети, повністю наново. Тому ми не могли їх зберегти.
Плюс тиск на Україну міжнародний був просто скажений. Нас би просто з'їли. Давайте не забувати, в США був президентом Джордж Буш старший. Цим все сказано. Це людина, яка вимагала від України не оголошувати незалежність, який завжди вірив в хороші наміри Росії, який страшно любив Горбачова, потім страшно любив Єльцина і вірив, що там все буде прекрасно, ліберальна імперія, і це все хорошо», - наголошує політолог.
Про ідеологічні причини відмови Кравчука від ядерного статусу України
Тарас Чорновіл розповів, чому Кравчук у питанні ядерного озброєння вчинив саме так і кому він хотів цим сподобатись.
«Якраз, коли ми говоримо стратегічно, то Україна не могла відмовиться, а мала здати цю зброю, але, напевно, все-таки не Росії.
Кравчук, як завжди, здав усе, не читаючи. Ця людина в анабіозі працювала всі свої 4 роки президентства.
Але є не стратегічна, а є тактична ядерна зброя. Маленьке питання: а ви чули хоч раз, і ви бачили хоч раз документ, чи міжнародні якісь контакти, які б від України вимагали здавати тактичну ядерну зброю? Не було таких. Знаєте, що сталося?
А сталося те, що Кравчуку дуже хотілося сподобатися американцям. Він бачив, що Єльцин американцям подобається, Шушкевич подобається, а він не подобається, тому що він комуніст, на відміну від них, а вони ніби від Компартії відійшли, а він лишався для них комунякою, і ідеологічним лідером комуністів.
Щоб сподобатися, він сам запропонував здачу тактичної ядерної зброї.
І ця тактична ядерна зброя була перевезена в ту ж саму Росію ще до угод про ядерне роззброєння України, до будь-яких Будапештських меморандумів.
Від нас цього ніхто не вимагав. Чому? Тому що тактична ядерна зброя, яка була в Україні, не становила жодної загрози для США. Вона туди не долітала. Вона і до Великобританії не долітала. Тому жодних проблем не було. Ми могли тактичну ядерну зброю в себе зберегти. Ініціатива повного стовідсотково ядерного роззброєння - це типовий прогин Кравчука, який перехитрив самого себе. Це була абсолютна дикість. Є ще одна дикість, коли у нас зараз починають розказувати, як ми можемо відновити свій ядерний статус, то я вам скажу як. Так само як Іран», - переконаний він.
Про відновлення ядерного статусу України
Резюмуючи, Чорновіл пояснив чи потрібно нам відновлювати ядерну зброю і чи може це зробити Україна, зважаючи на сьогоднішнє економічне становище.
«Нам його не потрібно відновлювати. За той час, за який ми будемо відновлювати ядерний статус, нас повністю спишуть зі всіх рахунків, нас оголосять ворогом світової демократії, глобальних змін і віддадуть під управління Росії, і скажуть: робіть з ними щось, щоб вони не створювали для нас загрози. Нас ліквідують і ми розсиплемося, як держава. Ми будемо під такими санкціями, під якими перебуває Іран.
Вийти з договору про нерозповсюдження після того, коли ти в нього вже увійшов по самі вуха, в принципі неможливо, не непотрібно і нереально, тому що насправді ніхто не думає, що це означає відновлення ядерної програми.
Це зовсім інший уран, ніж той, який іде на наші ядерні електростанції. Ми не можемо нормально ТВЕЛи для своїх електростанцій сьогодні робити в Україні, а тепер уявіть, що ви маєте не той низькоочищений уран, який іде на АЕС, а високоочищений, з дуже відповідним, спеціальним співвідношенням ізотопів. Скільки Іран мучиться, щоб на одну ядерну бомбу наготувати для певного матеріалу? Для цього там пів країни живе впроголодь.
Ось ці тисячі центрифуг, які створюють по 1 мг на тиждень дають того ядерного ізотопного палива. Для цього потрібна супер охорона, супер поліцейська держава, яка надає можливості доступу туди.
Нас розбомблять чи підірвуть ті наші центрифуги, ті заводи, коли ми ще ні одного міліграма не створимо того ядерного палива, щоб не створити загрози.
Фактично створити зараз при нинішньому стані української економіки свою атомну бомбу, теоретично можна, а практично - неможливо. Просо немає на це ресурсу. Треба буде жити в голодному стані і повністю замкнути державу під жорсткими санкціями», - підсумував співрозмовник.