Чому в Берліні соняшникова олія дешевша, ніж в Києві

 
 
 

Борис Кушнирук

Экономист 

Чому в Берліні соняшникова олія дешевша, ніж в Києві

Продовольчу кризу можна було б вважати вигадкою ворогів, якби її існування не підтверджували певні кроки уряду. Зокрема, свіжа ініціатива ввести як не картки на їжу, так державне регулювання цін на основні продукти харчування. Чому так сталося і до чого призведе? На прохання кореспондента Новости Украины – From.UA коментує економіст Борис Кушнірук.

- У нас зараз головна проблематика пов'язана зі стрімким зростанням цін. І зрозуміла стурбованість уряду, причому у контексті незадоволення людей, тому зараз робиться все задля того, щоб зняти це незадоволення за допомогою того, що починають займатися ручним врегулюванням. Інша справа, що механізми контролю за цінами і їх регулювання не дуже ефективні. 

Коли ви намагаєтесь у ручному режимі контролювати ціни, то у виробників завжди є механізми, як вони можуть обґрунтувати необхідність підвищення цін. І нічого ви не зробите, тому що у них насправді можуть бути цілком слушні аргументи. Будь-який досвідчений фінансист може завищити ціну на витрати, відповідно, показавши, що витрати виросли. Він особливо нічого не підвищив, просто покриває свої витрати. 

Уряд почав обіцяти дешевий газ, хоча я не зовсім розумію, за рахунок кого, тому що у НАК “Нафтогаз” поки що немає вільного ресурсу, у нього ще будуть проблеми з тим, що на нього вішають в обов'язковому порядку — це потреби облгазпостачів для потреб населення і облкомуненерго. Йому і для цього може не вистачити газу. І йому потрібно буде купувати в Європі за 1,5 тис. доларів? А при цьому з нього вимагають, щоб він продавав дешево в Україні. 

Є приватні видобувачі, вони добувають певний обсяг, але їх “нагнути” і заставити продавати дешево — ще менше надій, тому що вони вміють з цим боротися доволі агресивно і жорстко. Тобто принципово вплинути на ціни вони не зможуть, але при цьому сам факт ручного керування створює можливості для зловживань і корупції. 

Але є і об'єктивні фактори, чому зростають ціни. Ви обіцяєте їм, що знизите ціни на газ, а ціну не електрику ви теж знизите? Для того, щоб знизити ціни для населення, ще й пропіарівшись, їх знизили і автоматично призвели до того, що вам потрібно перекласти витрати на когось. Відповідно, виробники вимушені перекладати це на кінцеву продукцію. 

Крім того, є фактори, куди мав би втручатися не так уряд, як Антимонопольний комітет. Наприклад, ситуація з цінами на соняшникову олію. Я кілька місяців тому робив скріни з інтернет-магазинів в Києві і Берліні. І чомусь вона у Берліні виявляється дешеве, ніж в Україні, яка є світовим експортером олії. Це говорить про те, що є картельна змова і зловживання монопольним становищем. Основними отримувачами пільг по газу будуть монополісти — виробництво курячого м'яса Косюк, яйця — Бахматюк, соняшникової олії — Веревський. І саме для них дається можливість особливо не напружуватися, тому що всі троє мають людей у парламенті, які потім голосують, як дають команду.
 

Copyright © 2004-2023. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.