Екс-міністр натякнув, чому загорівся Миколаївський костел

 
 
 

Евгений Нищук

экс-министр культуры Украины, актер театра и кино

Екс-міністр натякнув, чому загорівся Миколаївський костел

В Україні має змінитися принцип усвідомлення того, що одними скляними висотками в історичному ареалі нічого не виграєш. Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту інтернет-видання Новости Украины – From.UA заявив екс-міністр культури України, актор театру та кіно Євген Нищук.

За словами нашого співрозмовника,закон, який зараз вноситься до Ради має посилити відповідальність за пошкодження чи зумисне доведення до важкого стану пам'яток архітектури. 

«Ми маємо успадковану ситуацію, коли в 90-х роках більшість пам'яток архітектури або історичного ареалу в історичних містах, таких як Київ, Одеса, Львів і т.д., були скуплені у приватні руки. На превеликий жаль, мета власників була не реставрувати і робити коректну реновацію тих приміщень, а суто для того, щоб їх ще більше довести до критичного стану і потім розвести руками. Десь відбувалися начебто випадкові пожежі. Розводили руками: “Ну, що тут вже збережеш? Треба розчищати і забудовувати”», - наголошує актор. 

За словами Євгена Нищука відбувається щось незаконне. Заяви у поліції та прокуратурі дуже довго розглядаються, власники виграють суди, тому що це їхня власність, це їхня земля. 

«А ось у виписаному законі все дуже строго, з посиленої відповідальністю і покаранням, поставити в таку ситуацію, щоб власники несли дуже серйозну відповідальність за ту спадщину, яка потрапила їм в руки», - підкреслив екс-міністр. 

Наш співрозмовник звернув увагу на те, як у Японії зробили на початку Пейзажної алеї, вони поєднали якісь певні сучасні елементи з тими історичними елементами, які там були, і навколо все зробили. Не повернута повністю по кресленням будівля, яка колись була, але вона все одно її нагадує. 

«У нас має взагалі змінитися принцип усвідомлення того, що одними скляними висотками в історичному ареалі нічого не виграєш», - наголосив актор.

А щодо ситуації з пожаром у Миколаївському костелі та чутки про те, начебто там був навмисний підпал, то, за словами нашого співрозмовника, тут є нюанси, і має бути юридична складова, тому що якщо Ткаченко почав збір коштів на відновлення як приватна особа — це одна ситуація, а коли як очільник відомства — тут можуть бути нюанси, тому що відповідальність за відновлення і реставрацію несе держава. 

«Якщо хтось має бажання додати ці кошти до державних грошей, а без них не обійдеться, може, це й не погано. Але перш, ніж збирати кошти, фахівці мають сказати, скільки потрібно на відновлення. Там же не тільки орган, там стара наболіла ситуація з реставрацією. Тим більше, що там постійно йдуть дискусії з церковною громадою, хочуть повернути приміщення в суто релігійну складову. Але там є національний органний колектив, його на вулицю викинути неможливо, це унікальні музиканти. Тут системна робота. Вона починалася, але в силу того, які бюджети кожного року, за один рік не робляться такі об'єкти. Має бути системне щороку виділення коштів на реставрацію цього приміщення, в тому числі і комунікацій, і всього іншого. Я не буду брати на себе відповідальність і говорити, зумисно це чи ні, для цього є відповідні органи, які мають у цьому розібратися», - резюмував наш співрозмовник екс-міністр культуриУкраїни Євген Нищук.