Геннадий Москаль
народный депутат Украины 2007-2014, генерал-лейтенант милиции в отставке

Від бюджету, який нещодавно прийняла Верховна Рада і має невдовзі підписати президент, залежить як буде жити країна та її народ у наступному році. Чого ж чекати Україні в зв’язку з цим? Про це кореспондент Новости Украины - From.UA запитав досвідченого держуправлінця Геннадія Москаля.
- Для, як казав Ющенко, “маленьких українців” в бюджеті не закладено нічого. Це все забаганки депутатів, президента. Чогось такого, що б покращило життя “маленьким українцям”, я в ньому не бачу. А голосують “слуги” плюс Коломойський - група “За майбутнє”, які надурили народ. У нас було «за комунізм» якесь аморфне, і «за майбутнє» тепер невідомо, яке у нас майбутнє, а це оказалось Коломойський. Ну і “Довіра” Веревського. “Слуги народу” ж вже не мають більшість у парламенті. Ці всі прислуги ще хуже, ніж слуги.
Нереальний бюджет чому? Вони майже 1 трлн 400 млрд написали як дохідна частина. Більше 1 трлн 200 млрд ніколи не було, це теж з дефіцитом приймали дохідну. Зараз абсолютно завищені, тобто забаганок дуже багато, а грошей абсолютно немає. На наступний рік вони видаткову частину зробили з великим дефіцитом, а чим вони будуть його поповняти, я абсолютно не знаю. Якщо цей рік МВФ дав велику суму на наслідки подолання ковіду, то на наступний вже не дадуть абсолютно нічого. Але біля 650 млрд, тобто майже половину дохідної частини треба 50% буде віддати МВФ, ЕБРР, Світовому банку, ОВГЗ. То який може бути бюджет розвитку, даже бюджет проїдання не може бути, тому що половину дохідної частини треба віддати міжнародним кредиторам: обслуговування боргу, тіла кредиту, відсотки і т.п. Це бюджет злиденної країни, прикрашений різними псевдофінансовими і патріотичними лозунгами.
Бюджет формують зі стелі, а не з реальних показників дохідної частини. Тобто ніхто не працює над дохідною частиною. Дохідна частина — це розширення бази оподаткування, тобто ні нові податки, які Гетманцев вводить, це нічого абсолютно не дасть. Це нові підприємства, нові малі, середні. Чому сьогодні йде лозунг борьби з олігархами? Щоб прикрити бездіяльність органів влади, які не забезпечили фінансову стабільність державних підприємств. Державні підприємства сьогодні збиткові. Як може формуватися державний бюджет, як “Нафтогаз” постійно був донором бюджету. Сьогодні він збитковий на мільярди і мільярди, після опалювального сезону взагалі буде банкрут. Укрзалізниця — банкрут. Навіть “Укрпошта”, яка завжди була дохідною, сьогодні все. Так а звідки це візьметься, коли державні підприємства сьогодні банкрути? Так на базі чого? На базі, мабуть, великого бізнесу. Крупний бізнес оказався сьогодні збитковий, у приватних руках — прибутковий. Як так може бути? От вам і перекоси. Тепер треба знищити прибильний приватний бізнес і тоді сказати, як співали у 17-му році: “До основания все разрушим, а потом...”. Зараз знаєте який лозунг у “Слуг народа” - буде, як попало. От так і формували бюджет. Бюджет нереалистичний, не буде виконаний, його будуть трясти протягом всього 2022 року.