Чи можливий «корейський варіант» в Україні?

 
 
 

Лиза Монина

журналист Новости Украины - From.UA

Чи можливий «корейський варіант» в Україні?

США розглядають можливість того, що військові дії в Україні вдасться зупинити, але за допомогою «заморозки» конфлікту на десятиліття за «корейським сценарієм», пише Politico.

У західних ЗМІ поширюється інформація про те, що в Адміністрації президента Джо Байдена обговорюється варіант проведення лінії розмежування, яку і Росія, і Україна погодяться не перетинати. При цьому така лінія не обов'язково має бути визнана офіційним кордоном держав.

Колишній чиновник адміністрації Байдена підтвердив, що у Вашингтоні обговорювалася зупинка конфлікту «в корейському стилі»: «Це правдоподібно, оскільки жодній із сторін не треба було б визнавати жодних нових кордонів, і єдине, про що треба було б домовитися, — це припинення стрілянини уздовж встановленої лінії».

Імовірність такого варіанту врегулювання конфлікту зростає, оскільки в США зміцнюються думка, що майбутній український контрнаступ не завдасть «смертельного удару» російській стороні. Будь-який конфлікт вигоряє і рано чи пізно закінчується переговорами. Питання лише в тому, в якій формі та в яку фазу конфлікту перекладати ці переговори. Якщо наслідувати «корейський сценарій», бойові дії припиняються, але жодна зі сторін не вважає його офіційно завершеним і «не оголошується переможцем».

Politico вважає, що це вигідний варіант для США та країн, які підтримують Україну, оскільки в цьому випадку скоротилася б кількість зіткнень та витрати на допомогу Києву.

Оглядач Die Welt Крістоф Шильц пов'язує подібну можливість з невеликими успіхами контрнаступу та додає, що «немає жодних підстав припускати», що Україна зможе відвоювати захоплені території. За його прогнозами, «взимку Захід тиснутиме на Україну для припинення вогню». Заморозка конфлікту, на його думку, відсуне перспективи вступу Києва до НАТО та ЄС. Також через невизначеність ситуації буде менше інвестицій та грошей на відновлення України.

Перемир'я під час корейської війни зупинило кровопролиття та призвело до створення демілітаризованої зони та механізмів моніторингу режиму припинення вогню та посередництва при порушеннях. Але сама війна офіційно не завершилась. Основні політичні питання не були вирішені, а між сторонами час від часу спалахували збройні сутички, взаємні рейди, артилерійські обстріли та цілі битви. Однак вони ніколи не переходили у масштабну війну. Перемир'я трималося і утримується досі.

Що думають самі українці про «корейський сценарій», який фактично стверджує «територіальний статус-кво»? 30% опитаних згодні на швидке завершення війни за будь-яку ціну, 53% готові до подальшої боротьби для перемоги над Росією, свідчать дослідження фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. 

«Це трохи тривожні цифри», –  вважає представник Фонду Сергій Шаповалов. У грудні 2022 року за війну до переможного кінця виступало 61,8% українців, а до компромісу було готово 25,9%.

Саміт у Саудівській Аравії, де головною темою стане українська формула світу, може стати провісником реалізації «корейського сценарію». Зустріч у Джидді відбувається на тлі зростаючої боротьби між Кремлем і західними прихильниками України за підтримку великих країн, що розвиваються, багато з яких займають нейтральну позицію щодо війни в Україні.

Що символічно, «корейський сценарій» несе у собі переговори щодо миру з третіми країнами, але без участі Кремля. Примітно, що представник Південної Кореї генерал Чхве Док Сін у 1953 році відмовився підписати документ, оскільки уряд Південної Кореї, який вважав свою країну жертвою північнокорейської агресії, виступав за продовження війни. Від імені сил ООН підпис під договором поставив командир американського контингенту генерал М. Кларк.

Сьогодні мирний договір, який формально завершував би війну, не підписано, оскільки переговори спочатку велися поза інтересами воюючих сторін. За самітом у Саудівській Аравії уважно стежать і в Москві, але найбільше в його повороті «у бік Кореї» зацікавлені у США, оскільки описаний сценарій не передбачає головної вимоги Володимира Зеленського – відновлення територіальної цілісності України.

Читайте также

Copyright © 2004-2024. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.