
У період розквіту спа-центру Ein Gedi в 1960-х роках відпочиваючі могли скупатися в басейнах з підігрівом, а потім зануритися у води Мертвого моря. Тепер той же пляж, пронизаний кратерами і нагадує місячний пейзаж.
Унікальне в світі водоймище посеред пустелі, оточене скелями зі сходу і заходу, Мертве море втратило третину своєї поверхні з 1960 року. Рівень блакитної води падає приблизно на метр щороку, відкриваючи вибілений сіллю місячний ландшафт, пронизаний кратерами.
«У майбутньому вам, можливо, пощастить залишити водотік, куди люди можуть занурювати пальці», — скаржиться Елісон Рон, жителька Ейн-Геді, яка колись працювала на спа.
Глибина проваль може перевищувати 10 метрів і є свідченням обміління моря. Солона вода, що спадає, залишає підземні відкладення солі. Прісна вода від періодичних паводків просочується в землю і розчиняє сольові відкладення, а земля зверху, позбавлена опори, руйнується.
У термальній лазні Ейн-Геді близько трьох кілометрів скелястої пустки, яка тепер відділяє пляж для купання від берега і усіяна ямами та тріщинами. Далі на північ весь туристичний комплекс перетворився на місто-привид, усіяний кратерами та огороджений парканом. Розірвані тротуари, перекинуті ліхтарі, покинуті фінікові плантації.
Доктор Іттай Гавріелі з Ізраїльського геологічного інституту розповідає, що в даний час є тисячі проваль біля берегів Мертвого моря, в Йорданії, Ізраїлі та на окупованому Західному березі.
Вони є результатом діяльності людини, яка практично зупинила надходження води в Мертве море. І Ізраїль, і Йорданія перенаправляли води річки Йордан на сільське господарство та питне водопостачання. Не без провини також промислові підприємства, які отримують мінеральні ресурси з озера.
Зміна клімату ще більше прискорює випаровування. У Содомі, Ізраїль, на південний захід від Мертвого моря, у липні 2019 року була зафіксована найвища температура в країні за останні 70 років - 49,9 градусів за Цельсієм.
«Помста природи»
Гавріелі каже, що Ізраїльський геологічний інститут спостерігає за утворенням проваль з космосу, але це не точна наука. Він додає, що вони, безумовно, «небезпечні», але й «чудові».
- Вони можуть стати туристичною визначною пам'яткою, якщо ви готові ризикувати і добре вивчити питання безпеки, - з надією каже вчений.
Менший ентузіазм викликає Гідон Бромберг, директор ізраїльської неурядової організації EcoPeace, для якого воронки є «помстою природи» за «неправильні дії людства».
«Ми не зможемо повернути Мертвому морю колишню славу», — песимістично каже він. «Але ми закликаємо до його стабілізації».
Його організація, що складається з йорданських, палестинських та ізраїльських екологів, виступає за збільшення опріснення морської води із Середземного моря, щоб послабити тиск на Галілейське море та річку Йордан, які потім могли б віддавати воду Мертвому морю. EcoPeace також хотів би, щоб галузь була «притягнута до відповідальності», сплачуючи більше податків.
Неминуче зникнення
У червні Йорданія відмовилася від давно обдуманої пропозиції про будівництво каналу з Ізраїлем і палестинцями для транспортування води з Червоного моря в Мертве море. Натомість Амман оголосив, що побудує завод з опріснення води, який забезпечуватиме питною водою.
Еран Халфа з наукового центру Мертвого моря-Арава сказав, що навіть якби канал був побудований, він не міг би врятувати солоне озеро самостійно.
– Дефіцит Мертвого моря становить мільярд кубометрів води на рік, а це мало приносити лише 200 млн. куб. – оцінює науковець. «Це сповільнило б спад, але не запобігло б».
Отже, Мертве море приречене на випаровування? Вчені стверджують, що його поступове зникнення неминуче принаймні протягом наступних 100 років. Воронки продовжуватимуть поширюватися протягом наступного століття. Однак озеро може досягти рівноваги, оскільки при зменшенні площі його поверхні вода стає солонішою, а випаровування сповільнюється.