Медуза, зомбі і канібал: найдивніші галактики у Всесвіті

 
 
 
Медуза, зомбі і канібал: найдивніші галактики у Всесвіті

Космос не перестає дивувати вчених - астрономи відкривають все більш незвичайні галактики.

Точне число галактик в космосі ніхто не знає. Відомо, що рахунок йде на мільярди. Частина Всесвіту, доступна для вивчення сучасними астрономічними методами, називається Метагалактикою; вона розширюється в міру вдосконалення приладів.

Ми знаємо, яка галактика найбільша (по параметру ширини) - IC 1101. Її діаметр - близько 6 млн світлових років. Також вчені багато знають про найближчого сусіда Землі - галактику Андромеда. Вона знаходиться на відстані 2,5 млн світлових років від нас і знаходиться в однойменному сузір'ї. Також ми знаємо, в якій галактиці знаходиться наша планета - Чумацький Шлях. Але є ще багато захоплюючих об'єктів в космосі, про які варто розповісти.

Галактика у формі медузи

Галактика ESO 137-001, розташована в сузір'ї Австралійського Трикутника (Triangulum Australe), дивно схожа на медузу, плаваючу серед зоряного моря. Це спіральна галактика з перемичкою - разом її зірки утворюють спіральну форму з стрижневим центром. Також у ESO 137-001 смуги зірок, які, здається, дрейфують, як щупальця медузи. За даними NASA, ці зірки утворюються всередині хвоста з пилу і газу (невидимого неозброєним оком), які «випливають» з ESO 137-001. Чому так відбувається - невідомо, фізика припускає, що газ в хвості повинен бути занадто гарячим для зореутворення.

 

Зомбі-галактика

Масивна дископодібна галактика MACS 2129-1 обертається в два рази швидше, ніж Чумацький Шлях, але не так активно. Спостереження «Хаббла» показують, що вона не утворювала зірок вже близько 10 млрд років. Тому її називають «мертвою». Вчені припускають, що мертві галактики, як MACS 2129-1, якимось чином внутрішньо перебудовують свою структуру в міру старіння, а не змінюють форму через об'єднання з іншими галактиками.

 

Галактика-канібал

Згідно з дослідженням 2019 року, галактика Андромеда, наш сусід, пожирає менші галактики з самого «дитинства» - як мінімум останні 10 млрд років. При цьому через 4,5 млрд років вона зіткнеться з нашою, хоча поки неясно, хто кого поглине в цьому космічному скупченні. На жаль або на щастя, але земляни цього так і не побачать - через 1-5 млрд років Сонце нагріється і розшириться, а життя на планеті, швидше за все, зникне.

 

Галактика-шкідник

У 2017 році телескоп «Хаббл» сфотографував галактику, яка намагається «сховатися» за молодою зіркою HD 107146 - аналогом нашого Сонця. У галактики навіть немає назви, але вона вже стала причиною головного болю для вчених. Вона знаходиться в сузір'ї Волосся Вероніки, і астрономи називають її «шкідником» через те, що вона заважає їм вести спостереження за зіркою HD 107146. Справа в тому, що вона дуже цікава вченим - її оточує диск з газу і пилу, в якому вже почали формуватися планети, що робить її аналогом юного Сонця і Сонячної системи. Світло галактики-«шкідника», як розповідає наукова команда «Хаббла», заважає вести ці спостереження з 2004 року, коли була відкрита HD 107146. Ситуація почала поступово змінюватися в останні роки завдяки тому, що диск зірки рухається і поступово «закриває» далеку галактику .

 

Галактика з двома «серцями»

У більшості галактик в центрі є надмасивна чорна діра. Однак деякі з них містять не один, а два таких космічних об'єкта. Наприклад, NGC 7674 - галактика, центр якої може похвалитися парою чорних дір на відстані всього одного світлового року один від одного (9 460 730 472 580,8 км). Сама галактика знаходиться на відстані 644 млн км від Землі. Вчені припускають, що вона «забрала» собі другу чорну діру під час зіткнення і злиття з іншою галактикою. Єдина інша галактика, що має в своєму серці дві чорні діри - 0402 + 379 (або 4C +37.11).

 

Галактика, яка «рухається назустріч»

Більшість галактик, які спостерігають вчені, віддаляються від Землі через розширення Всесвіту. Але не Мессьє 90. Ця галактика знаходиться на відстані близько 60 мільйонів світлових років і рухається до Чумацького Шляху з прискоренням в 383 км/с. Містить трильйон зірок і близько 1 000 кульових скупчень. Астрономам вдалося засікти цей рух, тому що світло, що виходить від Мессьє 90, зміщений в сторону синього кінця світлового спектру. Об'єкти, які віддаляються від Землі, відрізняються червоним зміщенням (їх світлове випромінювання зміщено в бік червоного кольору). Мессьє 90 є частиною великої групи галактик - скупчення Діви. За даними NASA, його можна побачити в телескоп або бінокль з північної півкулі в травні.

Copyright © 2004-2022. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.