Українську мову ніхто не притісняє. Нахрен потрібен той Кремінь?

 
 
 

Геннадий Москаль

народный депутат Украины 2007-2014, генерал-лейтенант милиции в отставке 

Українську мову ніхто не притісняє. Нахрен потрібен той Кремінь?

У День української писемності та мови кореспондент Новости Украины - From.UA звернувся до досвідченого державного діяча Геннадія Москаля з проханням прокоментувати сучасне становище української мови в Україні, а також думку про те, що сучасна влада «перегибає» з українізацією, що додає напруженості у суспільстві.


- Чим ми, українці, а також представники автохтонних народів, які живуть в Україні, чим ми ідентифікуємо себе як українець чи представник тої чи іншої національної меншини? В першу чергу — своєю мовою. Друге — своїми піснями, своїм національним одягом, своєю кухнею і т.п. Як можна у людини забрати мову? Я не можу цього зрозуміти. Чому ми маємо українські школи в Румунії, і їх ніхто не закриває? Ми маємо українські школи в Словаччині, в Польщі, в Грузії, в Ризі, маса українських шкіл в Аргентині, Бразилії, Парагваї і т.п. Чому там їх ніхто не закриває, а ми закриваємо і лишаємо права дітей навчатися на рідній мові? 

Для чого це робити, якщо ми ратифікували Європейську хартію мов меншин, ратифікували відношення 9 мов автохтонних народів, які живуть тут тисячі років. Ми взяли ці мови під захист. І Україна взяла на себе міжнародні зобов'язання дозволити навчання на мовах цих 9 меншин в дошкільних навчальних закладах, в початкових, середні освіту здобувати, в професійно-технічних і вищих навчальних закладах. Міжнародній правовий договір, якій ратифікований ВР, є імплементований в тіло законодавства України. 

Якщо якісь мови не подобаються, то денонсуйте ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов національних меншин. Тут йде врозріз. Чому й Угорщина б'є сполох, зараз бачимо дії МЗС щодо закриття польських шкіл, було таке ж щодо закриття болгарських шкіл у Одеській області. Так до 2023 року ми будемо мати купу міжнародних скандалів. 

Є державна мова. Ось кричать: угорські школи, польські школи. Немає таких. У нас українські школи з вивченням угорської, словацької, польської, німецької, ромської, кримськотатарської і т.п. Чому у нас маса шкіл з поглибленим вивченням англійської, італійської, французької? А чому не може бути з поглибленим вивченням угорської, словацької, румунської, білоруської, російської і т.д.? Всіх 9 мов, які Україна взяла на себе зобов'язання взяти під захист.

Українську мову вже ніхто не притісняє. Я вже скільки разів говорив, що я за свій рахунок беру бригаду журналістів чи цілий пул, і їдемо на Закарпаття в любу школу. Хай поговорять з першокласниками, які всі розмовляють на української мові. Ну що за дурниці? Звідки береться це нагнітання міжнаціональній ворожнечі на мовному питанні?

Стаття 10 Конституції України — чому читають тільки першу строчку? В Україні державною мовою є українська. І далі кома: наряду з українською мовою держава гарантує вільне використання російської мови і мови національних меншин. Є закон про національні меншини, ніхто його не скасовував, який піше: вільне викладання в навчальних закладах, здобуття освіти і т.п. Є Європейська хартія по мовам меншин. Ст. 19 Конституції чітко говорить, що всі органі державної влади і місцевої влади повинні діяти на підставі Конституції і в спосіб, визначений законами України. Так закони України визначили спосіб. Навіщо ось це ми нагнітаємо абсолютно нікому не потрібну ворожнечу на мовному питанні? 

Згідно закону про освіту батьки визначають мову дітей. Батьки хочуть вчити на польській, румунській, німецькій, ромській, кримськотатарській — хай вчать. Держава має зробити для цього відповідні умови. Якщо є відповідна кількість учнів, що дозволяє відкрити класи чи школи. В Закарпатті, в Чернівецькій області діють угорсько-українська школа, пополам, румунсько-українська, в Одесі є болгарсько-українська. Я колись очолював державний комітет з прав національностей і міграції, я був автором ратифікації цієї Європейської хартії. Ну, не подобається Креміню, Зеленському, ще комусь — денонсуйте, ліквідуйте закон про національні меншини, внесіть зміни до Конституції і уберіть, що наряду з державною мовою вільне використання російської і інших мов національних меншин. Ви навіть не можете Кіровоградську і Дніпропетровську області в парламенті перейменувати.

Дебіли є серед всіх національностей. Ми маємо рівнятися на якогось дурня чи на нормальних законослухняних громадян України? На кого ми повинні рівнятися?

Мовний омбудсмен не потрібний. Виставляють в інтернеті: пішла в магазин, продавець мені не говорила на український мові. І провокує того продавця. Всі у нас диванні патріоти. Ну так, що таке продавець, така престижна професія? Правильно ці продавці посилають таких провокаторів подальше. Продавець це не є той, хто дорожить своєю посадою. 

Державною мовою є українська мова, і ніхто це не заперечує. Ніякого омбудсмен не потрібно. Хто йде на державну службу, має мати сертифікат на знання, вільно читати, розмовляти і писати. І в незалежному центрі оцінювання видають такі сертифікати. В чому є сьогодні проблема? Нахрен потрібен той Кремінь?
 

Читайте также

Copyright © 2004-2022. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.