«Хороший хлопец». Кто возглавил Минобороны воюющей страны

 
 
 

Иван Нариманов

журналист Новости Украины - From.UA

Как воспримут военные "гражданский пиджак"
«Хороший хлопец». Кто возглавил Минобороны воюющей страны

Состоявшееся недавно назначение нового министра обороны, которым стал адвокат Алексей Резников, такой себе с иголочки джентльмен с платочком в кармашке, не вызвало сильного ажиотажа на фоне чехарды в зеленой власти. Старый министр Таран, которому перед парадом тыкали в физиономию дамскими шпильками, не стоил доброго слова. Да и бравая старшая лейтенантка Ирина Верещук так долго поддерживала  интригу, что следующий министр будет пользоваться помадой, что узнав о сугубо гражданском Резникове зрители отвернулись в разочаровании. Но все на минуточку забыли, что речь идет о миинистре обороны воюющей страны, чья победа в этой войне, мягко говоря, не предопределена.

Мы собрали мнения о новом министре, которые представляем вашему вниманию.

Тарас Чорновил, политаналитик, экс-нардеп, Facebook

«Рєзніков - міністр оборони... Хороший хлопець, стара школа БПП-Удар. Чи не єдиний більш-менш адекватний у всій цій зеленій компанії. І, як часто про нього кажуть - "хороший хлопець". От лише є одна проблема - не існує такої посади "хороший хлопець". Звісно, на фоні Тарана будь-хто, а тим паче Рєзніков, виглядатиме краще. Але "краще" - не конче "добре". Просто беремо за основу відліку три факти:

1. Олексій Рєзніков уже займав до цього доволі відповідальну посаду міністра ТОТ та віце-прем"єра, але практично ніяк себе там не проявив. Тут окреме питання: а що він міг зробити, окрім продукування численних планів і концепцій - території ж окуповані й перспектив деокупації в найближчі роки нема взагалі. Але є інформаційна діяльність на окуповані території - тут досягнень ноль. А якщо врахувати диверсійну діяльність каналу "Дом" та спроби знищити канал АТР, то все навіть у мінус. Так, від Рєзнікова тут майже нічого не залежало. А в допомозі й облаштуванні вимушених переселенців залежало? Щось так, щось ні. Але загалом зроблено дуже мало. І не зрозуміло, а чим він узагалі займався на цій посаді? Ми лише знаємо про його діяльність у Мінській тристоронній групі. Отже, хороший хлопець (без жодної іронії й не в лапках, відмітьте) і з об"єктивних, і через суб"єктивні обставини, не відзначився на попередній роботі, а тепер іде на значно відповідальнішу. Якось не дуже переконливо.

2. Компетентність на новому місці. Тут усе коротко й просто. Рєзніков навіть не приховує, що в специфіці міністерства не орієнтується. Він фаховий юрист і, навіть коментуючи основні виклики на посаді, пояснював журналістам, чому там важлива саме правова складова, якою він володіє дуже добре. Правові знання й політичне керівництво. Узагалі то, концепція цивільного контролю за армією, яку не аж надто доречно в нас імплементували (принцип цивільного міністра оборони), визначають пана Рєзнікова, як достатньо компетентного міністра... Для Польщі, Чехії, Угорщини. Не для України. Там, найперше, не йде війна, а міністр приходить в готовий і добре працюючий механізм міністерства й виконує лише політичні функції спрямовування його розвитку. Йому не треба перебирати все керівництво й більшість численних кадрів. Там не мусив би розгрібати корупційні схеми. З нуля відроджувати забезпечення, озброєння та фінансування армії, яке повністю знищили зелені за понад два роки. Усе це в нас потрібно робити при безпосередній участі міністра. Якщо, звісно, є мета щось виправити й зробити краще, а не зберегти усе так, як залишилося після Тарана.

Трохи знаю Рєзнікова та можу оцінити обсяг спершу кадрової перетруски, а потім, коли вже можна буде довіряти паперам, які підлеглі кладуть на стіл, то й фактичного аудиту. У найкращому випадку, щось, окрім голослівного рубання по вершках, він зможе розібрати за три місяці. Тоді він вийде на той рівень, який на старті мали б переслідувані генерали Павловський чи Марченко. Уже мовчу про Полторака та Муженка. Отже, три місяці поверхових, половинчатих і доволі непослідовних рішень. Нам, звісно, звітуватимуть про планоміпну роботу й епохальні зміни... Ага. Вже чемпіонами по боротьбі з ковідом встигли побувати. За три-чотири місяці Рєзніков, якщо виявиться достатньо чесним і плекатиме благородні мотиви (а це ще під маленьким, але питанням), стане нарешті повністю готовим до виконання своїх обов"язків. Трохи до того наламає дров, але почне й попередні, і свої власні завали виправляти. Але ж у нас війна. У нас зірване оборонне замовлення, демотивована армія, мільярдні недоплати військовим, зруйновані всі соціальні програми... У нас ворог підтягує війська, а отже МО має нашу армію негайно дооснащувати й вишколювати до значно вищих параметрів. Але й не це головна біда Рєзнікова, а те, що він...
3. А те, що він не буде самостійним в ухваленні рішень. Його поставили, щоб виконати благородну місію підсилення армії, викорінення корупції тощо? Ну-ну... Навіть виборці Зеленського тут скептично пхикнуть. Таран став мінусувати рейтинги, заліз в конфлікти з іншими військовими керівниками, тим же Хомчаком. З новим командуванням у нього взагалі нічого не складалося. Його звільнили не за те, що він усе завалив, адже провалювати свої завдання він почав з перших днів на посаді. Звільнили, бо завалив із надмірним гуркотом. І не за те пішов у відставку, що в армії крадуть, а тому що красти почали так, що нагору все стало вилазити. А ще "табличку ділення" призабули.

А чого очікують від Рєзнікова? Звісно, військове відомство має виглядати презентабельніше. Але чи хтось сподівається, що влада готова віддати мільярди на утримання військових та переозброєння? Ці ж злочинні рішення ухвалювалися не Тараном, і навіть не на рівні Кабміну. Те, що прихований секвестр відбувався якраз на оборонному замовленні, яке так і не отримало передбачених коштів - це рішення керівництва опи. Адже найбільше крадуть саме там. І коли постане питання: відмити зайві сто мільярдів на асфальті чи влити таку ж суму в армію, то відповідь вам зрозуміла. Ніби й проблеми нема, бо свої мільярди окремо розписані і на велике крадівництво Зеленського, й на оборонку. Розписане, а насправді, коштів на все разом реально не існує - бюджет їх не отримає, як і не отримав у ці два зелені роки. І на комусь стануть урізати. Чи Рєзніков спробує з цим боротися? Припускаю, що так. Як і з призначенням на генеральські та "хлібні" посади в МО за дзвінками з Банкової. І тоді у нього виникне чіткий вибір: або зігнутися й стати ще одним Тараном, або протиставитися. А тоді відразу слуги віднайдуть тисячу підстав, щоб "подякувати своєму хорошому міністру й попросити його зосередитися на якійсь іншій сфері діяльності", наприклад, знову повернутися до Мінського процесу...

Отака історія вийшла із поки найкращим із цих нікчемних кадрових призначень. А що вже там говорити про Верещук та їй подібних...».

Андрей Золотарев, политолог, эксклюзивный комментарий Новости Украины - From-UA

«Справлялся ли Резников с Минреинтеграции? С точки зрения, чтобы наглухо заклинить процесс — вполне справлялся. Вполне внятно доносил свою позицию, то есть у него репутация неплохого менеджера и коммуникатора. Плюс он пользуется доверием президента и Банковой, и я думаю, это стало определяющим. Что сподвигло переместить его на Минобороны? Я думаю, если вы обратите внимание на причины, по которым был уволен Таран, они стали проявляться еще летом. Обратите внимание, кого из замов Тарана уволили — тех, кто отвечал за «Укроборонзаказы», за материально-техническое снабжение и за коммуникацию. Вот по этим направлениям у Тарана было все из рук вон плохо. Экс-министр обороны был неспособен донести свою позицию, уходил от коммуникации. Есть это у старой гвардии. Плюс то, что они не сошлись характерами с Хомчаком, это самым пагубным образом сказалось на выполнении оборонзаказа. Если мы посмотрим, там висит довольно большой объем неиспользованных бюджетных средств, а это означает, что в армии к зиме летние берцы и к ним форму, а летом — зимние. В армии это вылазит очень острыми и неприятными для политического руководства проблемами. Наверно, это было две определяющие причины: способность коммуницировать и требование более эффективного менеджмента, которые и сподвигли остановить свой выбор на Резникове. Ну и этот момент доверия.
 
По формуле Резникова, что мы не можем отказаться от Минских соглашений, но и не можем их выполнить — а значит, да здравствует процесс. Вот процесс он и изображал. К слову, там небольшие подвижки для пересекающих линию разграничения появились — благоустроили КПП, но это такое. А ключевое — у него, видимо, стояла задача играть процесс.
 
Почему не Верещук? Видимо, с учетом того, что Верещук очень заметно стремилась занять кресло Минобороны. Ну и плюс это тот случай, когда спешка уместна только при охоте на блох. Это, как правило, воспринимается негативно теми, кто принимает окончательное решение. То, что есть у Резникова, скажем так, аппаратная изощренность, опыт, этого недостает Верещук. Верещук, кстати, на этом министерстве, я думаю, будет погибче Резникова, она не будет делать таких заявлений про раковую опухоль. Я думаю, если она в гуманитарных вопросах обозначит хоть какой-то прогресс, она уже оставит о себе неплохую память, сделает себе плюсик в реноме. 

А министр обороны - я думаю, что у нас еще не дозрели до женщины-министра обороны, как в европейских странах, в Германии, например, где это уже тренд. Поскольку министр обороны — это политическая должность, то вполне нормальная ситуация, когда женщина осуществляет политическое руководство Вооруженными силами. Даже в плане Резникова у меня есть большие сомнения, потому что для военных он все-таки чужой, и это очень серьезный фактор. В середине нулевых, когда Ехануров был министром обороны, хотя он человек, умеющий найти общий язык со всеми, который не создает проблем на ровном месте из-за личных амбиций, но, тем не менее, у военных проскальзывало выражение «гражданский пиджак» и т. д. Я думаю, что у Резникова будут проблемы невосприятия такого же толка".
 
Мы будем часто слышать заявления министра обороны, но в плане того, чтобы у нас в Минобороны что-то качественно изменилось, для этого должна быть другая экономика. Но пока предпосылок для этого нет.

Copyright © 2004-2022. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.