Ніякого Великого герба не треба!

 
 
 

Станислав Кульчицкий

доктор исторических наук, профессор

Станіслав Кульчицький

Конституція України має статтю, де є опис Великого герба, тобто мова йде про серйозну річ,  нібито треба робити цей герб. Але якщо згадати, як ця Конституція приймалась, з яким протистоянням проти комуністів, то це ціла історія. І тому в умовах сучасної реальності, мені здається, ніякого Великого герба не треба, бо є малий герб, який є на монетах київських князів 1000-летній давності, Тризуб. Він вже самим життям визнаний українським гербом, і тому не треба зациклюватися на леві і всіляких інших прикрасах, які могли б бути на Великому гербі. Є різні варіанти цього Великого герба. Одні кращі, інші менш кращі, але, у всякому разі, більшої простоти, ніж дає нам сучасний герб, не буде, і немає і не треба.

У 2009 році цей герб було відхилено начебто через князівську корону. Князі давньокиївські носили вінець, а не корону. Корона — це приналежність королів. В нашій геральдиці, в нашій історії був тільки король Данило, та й то йому привласнили цю назву, сподіваючись на його участь в боях проти татар. Тобто це був лише історичний епізод. Я думаю, що з короною чи без неї — немає значення. Просто обтяжений різноманітними ознаками Великий герб точно не потрібний.

Ясна річ, що якщо ми будемо щось додавати до тризуба, то хтось буде скаржитися, хтось буде радіти, тому що Україна складається з кількох великих історичних областей, і в кожній з них була різна геральдика, різна історична пам'ять. Але всіх поєднує тризуб.

тризуб
Впізнавальний по всьому світі символ України

До речі, якщо згадати складні герби, то відразу згадується герб СРСР. Він був дуже агресивний. Мало хто над цим замислювався, але на ньому земна куля, покрита серпом і  молотом. Так що не хочеться його згадувати всує.

А тризуб визнають всі - і галичани, і наддніпрянці, і наддністрянці. 

Я не знаю, як ці аргументи сприйме парламент, тому що в кінці кінців є монобільшість, і ті “слуги народу” зможуть проголосувати за великий герб, тільки для того, щоб щось рухалося, щоб щось робилося. Але мені здається, у нас є більш важливі справи, ніж задумуватися над Великим гербом, передусім справи суто військові. Для прийняття треба ж 300 голосів, а їх зараз не буде. Адже досі у нас існують Кировоградська, Дніпропетровська області, бо зміна їхніх назв - прерогатива конституційної більшості.

Питання Великого герба зводиться до іншого питання: або ми за азійський шлях розвитку, або ми за європейський шлях. Комуністи, як бачу, нікуди не поділися. Я не кажу про реальних комуністів, які мають свою партію, членські внески і т.д., просто вони вже не присутні у ВР. Я маю на увазі партію «регіоналів», яка зараз у ВР поділилася на дві фракції, тому що це ті ж самі комуністи. А комуністи — це ж не просто комуністи, а російські комуністи. А російські комуністи — це імперці, а імперці — це антонім республіканців. 

проект Великого герба
Затверджений жюрі проект Великого державного герба

У всьому світі визнається наш тризуб, на паспортах він так і буде залишатися. У мене немає особливого обурення з приводу Великого герба, ясна річ, все ж таки в Конституції це записано, і це дійсно є раціональна підстава, щоб це розглядати у Верховній Раді. Але чи варто в сучасний момент - переконаний, що ні. Ніякого патріотизму тут немає, тут є суто політика, яка полягає у тому, щоб щось показати суспільству, що ми діємо, що ми не дрімаємо. 

Читайте также