Рекордний ВВП України. Звідки він і що далі?

 
 
 

Дмитрий Боярчук

директор Центра социально-экономических исследований CASE Україна

Рекордний ВВП України. Звідки він і що далі?

Міністр економіки стверджує, що Україна завершує цей рік з найвищим показником ВВП за всю історії — приблизно 195 млрд доларів. Звідки таке щастя і як це відобразиться на становищі громадян? Про це кореспондент Новости Украины - From.UA поцікавився у економіста Дмитра Боярчука.

- Взагалі обсяг ВВП великий, і гривня у нас зміцнилась. За нашими оцінками, ВВП навіть перевищить 200 млрд доларів цього року. Фактично політика кількісного пом'якшення в багатьох країнах світу роздмухала інфляцію, і за щасливим збігом обставин ціни на наш експорт виростали набагато сильніше, ніж ціни на наш імпорт. Тому у нас подвійний ефект: з одного боку, номінальний обсяг ВВП через інфляцію зростає дуже швидко, тому що в реальних показниках це плюс 3 з чимось відсотка.

Інший момент — це те, що гривня укріпилась завдяки такому щасливому збігу обставин. Це, звичайно, дуже добре. Питання, що буде далі? Основне джерело такого позитиву — це політика кількісного пом'якшення, яка роздмухала інфляцію в такій хорошій для нас координації. Зрозуміло, що коли ця політика буде згортатися, вона не може залишатися, то все буде розвертатися в зовсім іншому напрямку. Тому так, можна підтвердити, що ВВП один з найбільших за всю історію в доларах. Питання - що буде далі. На це питання відповіді поки що немає, бо ситуація явно тимчасова, вона довго зберігатися не може.

Ситуація неминуче буде змінюватись в сторону нестабільності, тому що політика кількісного пом'якшення означає падіння ресурсних цін, це те, що ми експортуємо, і вони будуть боротися з інфляцією. Ця боротьба запланована на 2022-2023 рік, вони будуть поступово з цим боротися, але фактично будуть боротися з інфляцією. Це буде негативно відображатися на нашому експорті, що, як правило, тягне за собою негативні тенденції. Ніхто не буде це робити різко, але напрямок руху буде для нас в іншу сторону. Не буде такого свята обсягів експорту, не буде такої валютної виручки. Орієнтовно залишиться або на рівні поточного року, або буде скорочуватися, залежно від того, як карта ляже з цінами. Імпорт буде рости, тобто це буде давити на гривню, сподіваємось, не дуже сильно і не дуже стрімко, але напрямок буде очевидний. Головне, щоб потенційна девальвація гривні не зруйнувала цей результат абсолютно повністю, щоб хоча б щось від цього успіху залишилось.

Зараз громадяни, напевно, в широкій маси повинні були відчути якісь позитиви, тому що вони в доларах повинні були заробляти краще. Більше машин на дорогах, зокрема в Києві бачимо, що з'явилось ще більше. Це завдяки економії на відпочинку в карантинний період, коли доходи повинні були зрости, якщо вірити статистиці. Якщо це буде розворот в плані посилення девальваційних тенденцій, які, як правило, супроводжуються відтоком капіталу, тоді українці це також відчують в плані своєї купівельній спроможності.

Copyright © 2004-2023. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.