Рева: «Не треба платити жінці премію за народження дитини, породжуючи змагання між жінками»

 
 
 

Юлия Процышена

журналист Новости Украины – From.UA

Ексклюзивне інтерв’ю з екс-міністром соціальної політики
Андрей Рева

Про демографічну кризу в Україні, про соціальні виплати при народженні дитини, про поради Шмигаля жінкам та чоловікам «як народжувати дітей», в ексклюзивному інтерв’ю кореспонденту інтернет-видання Новини України – From.UA розповів екс-міністр соціальної політики Андрій Рева

Новини України – From.UA: - Андрію Олексійовичу, вітаємо вас! Почнімо нашу розмову з цитати «все найкраще – дітям». Чи актуальна вона зараз? 

Андрій Рева: - Коли мова йде про дітей високопосадовців, напевно, актуально. Був такий радянський анекдот: «депутат Петро вирішив передати дітям свою дачу, і тепер у його дітей своя дача». Десь так. Як відноситься влада до дітей, по-моєму, це найкраще висловила голова соціального комітету Галина Третьякова. Вона справедливо вважає, що багатодітні сім'ї частіше опиняються в складних життєвих обставинах і є бідними. Але

для неї бідність — це хвороба, хоч і соціальна. З хворобою потрібно боротися медичними засобами.

Вона так з придиханням розповідає про те, що в деяких країнах стерилізують бідних, щоб не народжувалися неякісні діти, щоб ця хвороба не поширювалася на інших. Тому, коли ми говоримо про дітей, ми повинні розуміти, що в «зеленої влади» відношення до дітей фокусується або транслюється через голову комітету, через пані Третьякову. Вона і є найбільш яскраво вираженим політиком щодо материнства і дитинства в нашій країні.

Новини України – From.UA: - Які групи дітей найменш захищені в Україні?

Андрій Рева: - Звичайно, мова йде про дітей, які позбавлені батьківського піклування і які є дітьми-сиротами. Згідно з 51 статтею Конституції, батьки зобов'язані утримувати своїх дітей до повноліття. І власне кажучи, вони несуть відповідальність за їх виховання, за їх забезпечення. Коли у цих діточок немає батьків, якщо вони позбавлені батьківського піклування, якщо вони є дітьми-сиротами, їм, напевно, і є найважче, мені здається.

Новини України – From.UA: - Яка оптимальна сума на утримання дитини, на ваш погляд?

Андрій Рева: - Це знову ж таки залежить від потреб, але в нашій Конституції є таке поняття, як прожитковий мінімум. Проблема полягає в тому, що прожитковий мінімум визначено, але методики його розрахунку немає. Наш уряд, уряд Гройсмана, був першим урядом України, який затвердив методику розрахунку життєвого прожиткового мінімуму. Нас сварили всі, розповідали про пів-вареника, сміялися, скільки пар шкарпеток потрібно на рік тощо. Потім великі правозахисники через суд скасували нашу постанову. В результаті зараз немає жодної, яка б регламентувала порядок встановлення прожиткового мінімуму. 

Украина – страна должников | Новости Украины FROM.UA

А прожитковий мінімум, між іншим, він встановлюється законом для різних демографічних категорій. Для дітей віком від 0 до 6 років, для дітей віком від 6 до 18 років, для працездатних осіб, для непрацездатних осіб. Є прожитковий мінімум у розрахунку на одну особу на місяць. І він розраховується по-різному, і цифри, які є для кожної демографічної групи, вони, напевно, повинні базуватися на якійсь правильно розрахованій методиці. 

Коли сьогодні Міністерство соціальної політики фігурує цифрами 4500 чи 5000 гривень, то воно бере ту методику, яку ми затвердили, яку суд скасував, і нею оперує. У мене просте питання: що їм заважає сьогодні затвердити власну? А заважає те, що вони сьогодні демонструють закон про прожитковий мінімум, і в першому читанні прийняли законопроект 3515. Він має таке ж відношення до прожиткового мінімуму, як морська свинка до моря. Коли ви візьмете цей документ і подивитесь висновок головного науково-експортного управління ВР, то побачите, що назва «Про прожитковий мінімум та створення умов щодо його підвищення» не відповідає змісту самого законопроекту. Більше 90% написаного там стосується внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу, Цивільно-процесуального, Кодексу адміністративного судочинства, державного мита, закону про охорону авторських прав. Тобто всіх тих, без яких ніяк не можна визначити прожитковий мінімум. 

Новини України – From.UA: - Чому змінили нарахування «дитячих» і зробили єдину виплату 42 тисячі гривень? У чому логіка?

Андрій Рева: - Це було зроблено до нас, ще в 2014 році, урядом Яценюка. Я не думаю, що там були якісь стратегічні міркування, але сама проблема — це відсутність коштів на такі виплати, з бюджетом були досить серйозні проблеми. Але якщо говорити про саму цю систему, яку зараз «слуги народу» пропонують відновити, я вважаю неправильною. Тобто я правильним вважаю ідею підтримати сім'ї, в яких народжуються діти, але спосіб підтримки, який вони пропонують, недолугий. Не треба платити жінці премію за народження дитини і збільшувати цю премію, породжуючи змагання між жінками за те, хто більше матиме дітей. Попередні роки показали, що, на жаль, не завжди стимулом для народження було бажання виховувати дітей. Окрім того, у нас величезна кількість жінок, які, наприклад, мають одну дитину, правда ж? В силу своїх соціальних обставин. Так хіба нам ці діти менш цінні, ніж ті, які народжуються в багатодітних сім'ях? 

Секреты зеленой коррупции: как в Украине косят «бабло» | Новости Украины FROM.UA

Я вважаю, що має бути допомога при народженні дитини, а також допомога на виховання дитини. В 2018 році для тих, хто народив, ми зробили бебі-бокси, пакунок малюка. Це ж допомога дитині при народженні. Мама після пологів, вона не може ходити по магазинах і купляти все необхідне, раз. По-друге, я не хочу про це говорити, але існує традиція, що до народження не можна купляти. Крім того, жінка, яка перший раз народила, може і не знати чогось. Але ж цей пакунок так був зроблений, що фактично все необхідне на перший період є. Правда? 

Але «слуги» замінили цей пакунок виплатою на карточку, але грошима з цієї карточки ви не можете скористатися вільно. Ви можете купити речі в спеціальних магазинах за переліком Мінсоцполітики. Добре, коли ви в Києві, а якщо ми говоримо про жінку, яка народила в селі? Після того, як ВР втрутилася і змусила їх повернути стару систему, вони роблять все, щоб тендер не відбувся. Очевидно, хтось зацікавлений в тому, щоб жінки отримували не бебі-бокси, а ходили, купляли втридорога товари по магазинах. 

І ще є другий крок, який ми планували зробити, та не встигли. Коли жінка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, вона працює?

Новини України – From.UA: - Так, звісно.

Андрій Рева: - Ми ж визнаємо, що це робота, ми ж платимо за неї єдиний соціальний внесок. То

якщо ми платимо ЄСВ з мінімальної зарплати, то скільки ми повинні платити жінці, яка доглядає дитину, в місяць? Мінімальну заробітну плату, не 850 гривень, а 6000!

А тепер порахуйте: 6000 на 12 місяців – це 72 тисячі. За три роки виходить 216 тисяч гривень. Це співмірна сума з тією, яку пропонує Зеленський? Вони кажуть 150 за третю дитину. Давайте ми за кожну дитину будемо платити 6000 гривень жінці в місяць. Якщо в неї двоє дітей, то вона буде получати не 6, а 12 тисяч, якщо вона з трьома, то вже 18 тисяч. Ми будемо оплачувати її працю, але виходячи з мінімальної зарплати. І це буде за виховання дитини, а не премія за народження. Ось це є підтримка, яка є реальною, а не декларативною. Тому ось такий спосіб підтримки сімей я вважаю правильним.

Новини України – From.UA: - Чи реально у нас впровадити таку систему, щоб ці 840 гривен відкладати дитині одразу на депозит? Хай хоч якийсь, але варіант. Як-то кажуть, «на худой конец».  

Андрій Рева: - Забудьте про депозити, бо вони всі згорять. Ці гроші потрібні дитині зараз на виховання, мамі потрібні, щоб вона могла доглядати за дитиною. Ми от в процесі розмови з'ясували, що жінці потрібно платити щомісячно по 6 тисяч гривень. У нас 300 тисяч в середньому в рік народжується дітей. За 3 роки це 900 тисяч дітей. 900 тисяч помножити на 6, це 5 млрд 400 млн в місяць. На 12 місяців це порядку 65 млрд гривень потрібно на цю програму. Відкиньте ті гроші, які зараз тратяться на цю програму – десь порядку півтора мільярда гривень. Нова влада десь знайшла гроші на дороги, а хіба це не є пріоритетом – підтримати мам при народженні дітей? Я вважаю, що ці 60 млрд потрібно знайти. Просто треба мати бажання. 

Новини України – From.UA: - Нова влада започаткувала «тата у декреті». Цікаво! 

Андрій Рева: - Право батька на відпустку по догляду завжди було. Просто «слуги» піарять те, що давним-давно було. Для них це відкриття, що, виявляється, тато мав право йти у відпустку по догляду за дитиною.

Новини України – From.UA: - Хто у нас більше заробляє: чоловіки чи жінки?

Андрій Рева: - По-різному. Звичайно, якщо взяти загальну статистику, то чоловіки, але іноді трапляється так, що жінка отримує більше. То вигідніше, щоб чоловік був у відпустці по догляду. Хоча для маленьких діток, які потребують грудного вигодовування, перший рік-півтора мама значно в пріоритеті повинна бути чисто з фізіологічних причин.

От налоговой амнистии до налогового концлагеря | Новости Украины FROM.UA

Новини України – From.UA: - Чи можливо відійти від дитячих будинків?

Андрій Рева: - Обов'язково. Вони зараз навіть створили цілу комісію, яка реалізує програму деінституалізації. Потреба в цих закладах падає, але кількість дітей там не зменшується. Чому? Тому що сама інтернатна система шукає дітей, щоб туди їх відправити. Виникло таке поняття, як соціальне сирітство, коли дітей з багатодітних сімей спонукають чи агітують, щоб батьки віддавали дітей в такі будинки-інтернати. Тобто якщо ці будинки не закриють, вони і далі будуть продукувати соціальне сирітство. Тому була розроблена програма деінституалізації. Ідея її полягала не в тому, щоб закрити інтернат, а в тому, щоб кожна дитина мала свою родину. Є село, наприклад, є там дитина-сирота.

Якщо ви знайдете їй прийомну сім'ю, то це державі обійдеться 5000 гривень, а якщо ви віддасте її в інтернат – 15 тисяч гривень.

З точки зору держави, що краще: щоб знайшли прийомну сім'ю чи щоб відправили дитину в інтернат? Звичайно, краще знайти сім'ю. А тепер уявіть себе на місці сільського голови: для того, щоб відправити дитину в інтернат, вона підписала документи, відправила і «до побачення». А знайти сім'ю, це ж треба знайти, це треба з кимось домовитись, щоб вони взяли цю дитину, потім контролювати, як вона виховується. Це є клопіт. 
 
Новини України – From.UA: - Окрім дітей-сиріт у нас зараз з’являється нове поняття «дітей-війни на Донбасі». Як з ними бути? Як їх повертати, не тільки фізично, а як повернути їх серця в Україну? 

Андрій Рева: - Діти до 18 років – залежні від батьків. Ви ж не можете забрати дитину з непідконтрольної території і перевезти їх на територію, яка контролюється урядом України. Якщо батьки знаходяться там, то, очевидно, у них є якісь причини для цього. А якщо вони залишились, які б там причини не були, вони приймають окупацію, вони вважають, що жити в окупації можливо. Знаходячись там, що чують ці діти? Як ми можемо захистити цих дітей від ворожої пропаганди, якщо вони живуть на непідконтрольній території? Там же немає державних установ, державних організацій. Ми не контролюємо цю територію. Всі розмови про те, що можна щось там зробити, я вважаю це спекуляціями на дуже чутливій, болючій темі.

Почему разваливается украинская семья? | Новости Украины FROM.UA

Новини України – From.UA: - У нас є демографічна криза чи ні? Як мотивувати українців народжувати, збільшувати наш генофонд?

Андрій Рева: - Демографічна криза у нас, в принципі, така сама, як і в інших європейських країнах. В цьому відношенні Україна нічим не відрізняється від Європи. Сьогодні проблема не в демографії, а в соціальних умовах. Якщо ви візьмете маленьку Литву, де 3,5 млн населення, то сьогодні за її межами знаходиться більше мільйона литовців на заробітках. Литва, яка в ЄС, де середня зарплата 900 євро, і то третина населення виїхала. Поляки б теж мали серйозну проблему, у них приблизно 2 млн виїхало в інші країни ЄС. Просто туди зараз поїхало багато українців, і це їх збалансувало. 

А до нас ніхто не їде, тому що ми поки що бідні. З таким некомпетентним і непрофесійним урядом проблема буде тільки поглиблюватись.

Якщо Шмигаль вважає, що можна збільшити в п’ять разів народжуваність, і проблема зникне, то проблема тільки загостриться. Адже не треба жінкам і чоловікам розказувати, як народжувати дітей. Вони це вміють без Шмигаля. Вони народять стільки дітей, скільки вони можуть виховати, прогодувати.

Якщо ви хочете, щоб народжувалось більше дітей, створюйте умови. Якщо у вас 3 млн безробітних, ви можете зменшити кількість безробітних за рахунок створення нових робочих місць? Ви ж обіцяли ці 400 тисяч робочих місць, ви цього не зробили. І тому проблема не демографічна, проблема соціально-економічна, в неефективній владі і в неефективній соціально-економічній політиці. Будуть рости зарплати, будуть збільшуватися кількість робочих місць, буде збільшуватися потреба в людях, значить, жінки будуть народжувати. 

Copyright © 2004-2023. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.