Теліженко: «Україна буде використана, як ганчірка, для досягнення цілей чи США, чи Росією»

 
 
 

Ольга Онищенко

журналист Новости Украины – From.UA

Ексклюзивне інтерв’ю з українським дипломатом
«Україна буде використана, як ганчірка, досягнення цілей чи США, чи Росією»

Події останніх днів у Афганістані сколихнули увесь світ та підготували гарний урок для інших країн-союзників Сполучених Штатів Америки. Що насправді там відбулося і які загрози це несе усім нам – про це говорили з екс-працівником посольства України в США Андрієм Теліженком.  

ВОНИ ГНОБИЛИ ЯНУКОВИЧА І УКРАЇНУ, А ЩЕ ГІРШЕ ЗРОБИЛИ В АФГАНІСТАНІ 

Новости Украины - From.UA: - Андрію Григоровичу, добрий день! Ту картинку, яку ми побачили в аеропорту в Кабулі, коли люди просто випадали з літаків… Чому американці, як перед тим і СРСР, потерпіли поразку в Афганістані?

Андрій Теліженко: - Все мало би бути в організований спосіб, Штати мали б залишити ще дві тисячі військових там на місці і підтримувати розвідкою і авіацією той порядок, який там був, та армію, яка залишалась в Афганістані. А те, що зробив Байден, це перейшло усяку межу. 

Що відбувається? Китай, як і Росія, вони мають зацікавленість у Афганістані. Китай має Шовковий шлях, а Росія має вотчину свого контролю. До того ж ще є Іран, який працює разом з РФ по політичних і військових проектах. Тому сьогодні дії США і Байдена – це намагання та спроби посварити Росію і Китай. Але так, як вони це зробили, призвело до хаосу, і це показує реальне обличчя США сьогодні на весь світ, коли їм наплювати на ту ситуацію, яка сталася. Вони кидають всіх своїх союзників, всіх, хто їх підтримував заради своїх інтересів. Питання, яку інформацію давала розвідка президенту США і чому саме це рішення про вивід 100%-во військ вони прийняли. Вони мали вивести війська етапами, щоб дати армії Афганістану ще протриматися якийсь час. Або розвідка дала якісь інші матеріали, і зараз конгрес хоче підняти це питання протягом наступних декілька тижнів, спочатку в комітетах, а потім, коли пройде вересень, то вже на самому конгресі. 

Чому не була підготовлена евакуація всіх до того, як було оголошено про вивід американських військ? І взагалі, що відбулося? Чи була та афганська армія, яка мала обороняти Афганістан, а вона, вибачте, лягла за 10 днів і здала все талібам, які не мають навіть військової техніки. США за весь цей час вклали 2 трильйона доларів взагалі у весь Афганістан! А цей президент тікав, як колись у нас Янукович, пхаючи гроші в повізки. Тоді Штати гнобили Україну за корупцію, так США не відрізняються нічим іншим, ніж корупція, ніж Україна, ніж Янукович, ніж ніхто інший. Вони гнобили Януковича і Україну, а самі ще гірше зробили в Афганістані.

Новости Украины - From.UA: - Промова Байдена стала епохальною, бо Штати в його особі задекларували, що відмовляються від тих форм впливу на світ, які були їм притаманні довгий час. Що це означає?

Андрій Теліженко: - Я думаю, що це просто слова, щоб захистити себе сьогодні в цій ситуації, що вони начебто більш не будуть впливати на світові процеси в тій формі, в якій вони це робили. Але це тільки політичні заяви, а реальні дії будуть протилежні. Вони будуть так само впливати на світ, вони залишають військові бази у Катарі, навколо Афганістану, в Іраку. Тому США просто провалили саме вихід з Афганістану, вони кинули всіх своїх союзників. Афганістан був їхнім союзником поза НАТО.

І це приклад для України задуматися, чи ми хочемо, щоб нас також кинули у майбутньому, коли інтереси США не співпадуть з інтересами України, і в нас буде такий самий хаос, не дай Боже.

Сьогодні Байден і його адміністрація лукавлять. Вони будуть продовжувати впливати так само і на Україну, і на інші країни, тому як їхня імперія живиться від інших, і завдяки цьому Штати і існують. Чи готові ми під такий зовнішній вплив йти чи ні? Тому що Україна є суверенною незалежною державою, а не штатом, чи провінцією, чи територією іншої країни, чи якоїсь закордонної партії.

Новости Украины - From.UA: - З виступу Байдена можна зробити висновок, що «ми нічого вам не обіцяли, рятуйте себе самі». 

Андрій Теліженко: - Проблема Демократичної партії Байдена — цинізм. Він розуміє, що у Штатів є контроль над світовими медіа, тому він сподівається, що знайдуть інші конфліктні історії, які вони будуть використовувати в ресурсах, щоб замилити очі, щоб люди забули про Афганістан. Але це цинізм, бо якраз в Афганістані зараз будуть порушуватися права жінок. Не в Україні, ні в цивілізованому світі, а саме в тій країні, бо там дійсно жінки втратять ті права, що у них є. Він лукавить в цих питаннях, використовує політичні ідеї для того, щоб просунути свої питання, а забуває про реальні проблеми, про тих людей, які їх підтримували. Бо їм так вигідно. Це страшно, коли мільйони людей у світі надіються на ті самі США, але в будь-який момент їх можуть просто залишити, як мішки з брудом. 

Там люди, які дійсно хотіли змінити свою країну, і над цим треба задуматися всім. Треба розуміти, що Байден був у відпустці, приїхав, дав прес-конференцію, не відповів на жодне питання журналістів, повернувся, сів в гелікоптер і полетів далі продовжувати відпустку. У нього все нормально. Це неадекватна позиція супердержави.

Всі казали «Трамп, Трамп», а вийшло, що Байден — це той іуда, який зрадив всі демократичні принципи у світі, і над цим треба замислитися і нашим елітам.

Новости Украины - From.UA: - Демократична партія підтримує такі рішення та дії Байдена, як ви думаєте?

Андрій Теліженко: - Я думаю, вони нароблять шуму, цей шум мирно-тихо подавлять, при тому – збережуть обличчя Байдена. Навіть не Байдена, а Демократичної партії. Їм вигідно те, що відбувається зараз. Все йде по їхньому плану. Я попереджав, виступаючи проти того, що робив Байден в Україні, і говорив, що він такі дії буде робити не тільки в Україні, а й в інших країнах. І за це я постраждав санкціями. Тому ситуація така, що США нічим не відрізняються від політики СРСР. Ті, хто виступає проти, вони їх знищують і забувають, бо їм так вигідно, це в їх державних інтересах. Навіть спікер Пентагону вчора не зміг відповісти, де знаходиться президент Афганістану. Дайте відповідь, чому не забрали американську зброю, а віддали фактично все «Талібану»? А президент каже «у мене немає відповіді для вас на це питання». 

Я думаю, що це була провальна політика, хоча Пентагон й не визнає цього, але це була домовленість на прорахунок на майбутнє, що буде спроба таким чином Росію і Китай між собою посварити для майбутнього домінування у світовій політиці.

Новости Украины - From.UA: - Таке демонстративне послаблення Штатів автоматично посилює Росію і Китай. Як зараз зміниться розклад сил у світі?

Андрій Теліженко: - Ця ситуація не послаблює економічно США загалом, це послаблює їх політично і примушує їх союзників задуматися, що ж далі робити. Але якщо рахувати далі, то НАТО і США думають, що це послабить Росію у майбутньому, бо вони почнуть сперечатися з Китаєм за Афганістан, але так не буде. Це прорахунок їхньої розвідки, вона прорахувалася вже не в одній країні. І Україна теж не виключення. Афганістан буде першим камінцем, який витягнули з-під фундаменту, і все інше для США буде далі сипатися не тільки через Афганістан, а й через Україну в тому числі. Україна буде для них також великим ударом, тому що тут ситуація буде змінюватися політично.

ГАНЧІРКА НА МІЖНАРОДНІЙ МАПІ ДЛЯ ДОСЯГНЕНЯ ЦІЛЕЙ США ЧИ РОСІЇ 

Новости Украины - From.UA: - Україна в своєму протистоянні з Росією орієнтується на США. Тепер багато що вказує на те, що Вашингтон відмовляється від своєї ролі шефа над нами і пострадянських країн і, можливо, передає цю функцію Німеччині. Що це змініть для нашої країни?

Андрій Теліженко: - Питання України вже було передане Німеччині, Нормандському формату. Сьогодні США не будуть відігравати роль в Україні, вони зараз центр уваги змінять на Москву. Вони хочуть Росію відтягнути від Китаю, вони хочуть почати працювати з РФ, дати Москві шанси розгорнутися, відчути себе комфортно, бо РФ запропонувала цікаві проекти — це розробка арктичного шельфу, арктичний прохід, ті ж самі Сирія, Афганістан, Ірак, Іран. І США зараз зацікавлені більше у таких проектах, саме щоб Росія комфортно себе почувала з США. Хоча я думаю, тут вони переоцінюють себе. Всі розуміють, як діють США. 

А що Україна може запропонувати Заходу, крім здачі всіх своїх територій і земель під зовнішній вплив? А зовнішній вплив — це не просто хтось буде керувати нами політично, а це і судова система, і правоохоронна, щоб не заважали зовнішнім корпораціям керувати у нас в країні, щоб ніхто не переслідував їх, щоб ніхто не заводив справи за їх корупційні діяння, щоб вони комфортно себе тут почували. Тому сьогодні Україна, не маючи сильної влади, не маючи сильних позицій на зовнішньополітичній арені, втрачає взагалі всі позиції, які є, і ми залишаємося розмінною монетою. 

І якщо в США порахують, що не вигідно далі працювати з Києвом (не так і багато грошей сюди було вкладено в порівнянні з Афганістаном, де тільки в армію за 20 років вклади в 10 разів більше, ніж вклали в Україну за всю незалежність), то вони просто залишать у нас ситуацію, якою вона є. Слабка позиція влади веде нас сьогодні до того, що Україна може залишитися у прірви і буде використана, як ганчірка на міжнародній мапі для досягнення своїх цілей, чи США, чи Росією. 

А українській владі треба сьогодні задуматися, чи варто після таких дій США в Афганістані взагалі їхати в Вашингтон і зустрічатися. Максимум, про що домовляться, — це про закупівлю зброї у США, за ті ж самі гроші, що вони нам виділяють, а частково ще й за наші гроші. А для чого це робиться з боку влади? Це отримати лобі військово-промислового комплексу США у інтересах Зеленського, щоб він залишився діючим президентом ще на якійсь термін. А це призведе до знищення нашого ВПК, тому що якщо ми почали закуповувати зброю з-за кордону, то наша техніка і наше озброєння, яке не тільки експортується, а в більшості купується теж нашою країною, буде нікому не потрібно, і заводи будуть закриватися.

За останні 7 років у нас ситуація з зовнішнім управлінням призвела до того, що країна просто знищена і виснажена.

Новости Украины - From.UA: - Дуже багато хто в мережі і шуткує, і серйозно пише про нашу владу, мовляв, «і ви скоро будете бігти і чіплятися за літаки». На вашу думку, Україні щось подібне загрожує?

Андрій Теліженко: - Те, що у нас сьогодні політично нестабільна ситуація, дуже слабка влада і голодні люди – це стає проблемою. І я дуже сподіваюсь, що такого, як в Афганістані, в Україні не буде, наш народ і так настраждався. Але те, що сьогодні ситуація критична, і якщо ця влада буде далі продовжувати ту політику, яку вона проводить, а вона її буде продовжувати, України може просто не бути вже в наступному році. Ми можемо втратити повний контроль над нашими міжнародними відносинами, а внутрішньо-політична ситуація буде така, що люди в більшості просто не зможуть купити собі ні м'яса, ні дозволити собі адекватно прожити, бо ціни будуть рости, зарплата і економіка падати, у нас в більшості установ торгівля з РФ, а ми відносини з РФ не налагоджуємо. У нас і газ ми купуємо російський, цей реверс — вигадана бутафорія. Реально реверсу немає, а ми просто беремо цей газ з Європи за завищеними цінами. 

Ситуація, яка буде в Україні, залежить від наших політиків. А саме – як вони зможуть утримати ситуацію в країні, чи в стабільному ключі, чи комусь буде вигідно, тим самим США чи якимось іншим силам, підштовхнути ситуацію до критичної межі, як в Афганістані. Але дуже сподіваюсь, що все буде мирно. І Зеленський все-таки зрозуміє, що якщо він не зможе впоратися, він просто напише заяву і піде зі своєї посади, бо під його керівництвом Україна до наступного року може просто не прожити.

РАДИКАЛІЗАЦІЯ СУСПІЛЬСТВА І ТЕРОРИЗМ 

Новости Украины - From.UA: - США 20 років тому почали підкорювати Афганістан як світову загрозу тероризму. Які загрози це несе світу?

Андрій Теліженко: - Загроза є — це розповсюдження тероризму по всьому світі, бо зараз Афганістан стане таким хабом після перемоги «Талібану» для пропаганди, для смертників, для терористів, щоб там формувати свої бандформування, як ІГІЛ, але тут більш організовані сили, бо «Талібан» зараз фактично виходить на міжнародний рівень.

Треба сказати прямо: «Талібан» має сильнішу зовнішню політику, ніж сьогоднішній наш МЗС Зеленського і Кулеби. 

Чим загрожує ситуація? Коли закінчаться гроші – розповсюдженням тероризму, щоб шантажувати і співпрацювати зі спецслужбами і заробляти на цьому, чи просто розповсюдженням ідеї «Талібану» не тільки в арабському світі, а й у всьому іншому цивілізованому світі, як радикальної ідеї ісламу. Це в довшій перспективі може загрожувати також радикалізації суспільства і тероризмом по всьому світу. 

Новости Украины - From.UA: - Тобто ми можемо говорити про те, що таліби ось такими своїми діями надихнули всіх радикалів? Відкрили скриньку Пандори? 

Андрій Теліженко: - Так. Зараз це буде використовуватися для пропаганди, що «ми подолали армію, яку фінансувала Америка». А як це можна було б зупинити? Якщо б Америка залишила розвідку і авіацію в Афганістані хоча б до виводу всіх людей, що й планувалося попередньою адміністрацією, але під контролем частково нової влади і частково «Талібану» в деяких регіонах. Але це все перейшло в хаос, коли оголосили, що США не буде надавати афганській армії підтримку авіації і розвідки, після чого ця армія зрозуміла, що навіщо нам воювати, якщо нас здали. Цього всього можна було не робити і уникнути цього хаосу.

Читайте также

Copyright © 2004-2023. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.