У майбутньому - «Русскій порядок» на берегах Вісли 

 
 
 
Евгений Билоножко

Життя цікавіше за книжки про життя, але саме світ літератури може описати наше майбутнє вже сьогодні.  У 2017 році Міністерство оборони Німеччини профінансувало проект «Кассандра». У ньому прийняли учать дослідники-літературознавці з Тюбінгенського університету. Вони працювали на військових і намагалися за допомогою літературних творів передбачити майбутнє — визначити, у яких регіонах можуть спалахнути збройні та громадянські конфлікти. На перший погляд ідея звучить дуже наївно і від неї не буде жодної користі. Однак через три роки дослідники спрогнозували війну у Нагірному Карабаху та протести, що призвели до зміни влади в Алжирі. 


Сподіваюсь, що книжка польського письменника, політолога та дисидента Казімежа Вуйчицького «Список агентів» (видавництво Nioczywiste Варшава 2021) не перетвориться з political fiction на текст про real polityk. Книжка Вуйчицького розповідає про найближче майбутнє, що очікує наш регіон та всю Європу. Польського читача текст повісті може налякати, але не більше, ніж реальна польська політика. Автор розповідає про російську агентуру у військових та політичних кабінетах Варшави, анексію сувальського перешийка (прикордонна територія біля Білорусі та Литви) та хворі амбіції польських політиків, що ґрунтуються на сентиментах до давньої Речі Посполитої. 


Дивним чином, але політична реальність польського сьогодення дуже сильно нагадує сюжет шпигунського тексту Вуйчицького. Дональд Туск назвав останні політичні кроки польської влади «Русскім порядком», який має запровадити у Польщі авторитаризм на зразок Росії і призвести до Polexit. Туск стверджує, що польські спецслужби не спроможні протистояти впливам зі сходу. Українському читачу книга Вуйчицького має сподобатись, оскільки декілька розділів описують події в Києві, а Україна 2034 року має ядерну зброю і здатна самостійно протистояти Росії. 

Kazimierz Wóycicki „Lista agentury” wydawnictwo Nieoczywiste 2021
Kazimierz Wóycicki „Lista agentury” wydawnictwo Nieoczywiste 2021


«Список агентів» - це класичний шпигунський роман, у якому присутня постановка декількох світоглядних та історіософських питань. Для поляків характерна шпигуноманія.  Польський варіант шпигуноманії полягає у переконанні про обов’язкову наявність списку всіх агентів, а його публікація може врятувати всю країну (відомий список Мацеревіча). Отож, автор ставить не прості світоглядні питання, що є первинним - об’єктивні соціальні процеси чи «агенти-шпигуни», що намагаються керувати та впливати на політику уряду. 


 «Список агентів» описує Польщу, але сюжетна лінія може стосуватись будь-якої країни, що втратила почуття реальності через любов еліт до популізму або «історичної справедливості». 


Уважний читач може віднайти серед героїв political fiction реальних прототипів польської або російської політичної сцени. Автор описує цілі операції, що ймовірно проводились спецслужбами у недалекому минулому у Польщі.
 Книжка описує Польщу, що не здолала подолати популізм і була окупована, але подібний «руський порядок» може прийти до будь-якої країни де демократія підміняється «ура-патріотизмом» та псевдоісторичними аналогіям. 

Copyright © 2004-2022. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.