Українців кинули напризволяще з цінами на опалення: чого слід чекати

 
 
 

Андрій Павловський

експерт з питань соціальної політики

Українців кинули напризволяще з цінами на опалення: чого слід чекати

Центральні урядовці перекинули з себе на низи всю відповідальність, мовляв, випливайте, як хочете, викручуйтесь самі, як хочете. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины – From-UA розповів експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський.

Коментуючи чутки про те, що у місцевої влади немає підстав для підвищення тарифів на комуналку, та що всі суми і платіжках взагалі мають бути не вищі тих, які розраховані на основі тарифних пропозицій, наш співрозмовник зауважує наступне: «Керівництво уряду каже, що нібито ціни на газ в першу чергу комунальні тарифи повинні залишатися в цьому опалювальному сезоні такими, які вони були в минулому році. Але поки що це виглядає просто як добре побажання, і всю відповідальність дійсно при цьому перекидають на органи місцевого самоврядування». 

«Це вже продовжується така практика, першими скинути відповідальність за самі болючі питання на місця, і щоб там місцеве самоврядування, як хоче з цим так і розбирається», - додає аналітик, звертаючи увагу на те, що завжди в уряді таку приписочку пишуть, що в межах наявних коштів місцевого бюджету. Але разом з тим і уряд, і керівництво “Нафтогазу” кажуть, що не більше, ніж 7,99 повинна бути в цьому опалювальному сезоні ціна на газ для населення. 

Експерт наголошує, що під це дають мінімальний обсяг газу, якого не вистачає на різні комунальні, бюджетні установи. Тобто газ місцевим теплокомуненерго, теплоцентралям дають, та тільки на опалення населення вистачає його мінімально. А як опалювати ті дитячі садки, школи, лікарні, музеї, театри, різні більші бюджетні установи, військові частини і т.д., ніхто не знає.

«Грошей на все це і газу не виділяють необхідного обсягу. Кажуть керівникам місцевого самоврядування: йдіть на ринок газу і купуйте там по комерційній ціні. А комерційна ціна там останній раз була, здається, 35 грн вже пропонували на біржах за куб газу. І навряд чи, що у місцевого самоврядування є достатньо коштів, щоб по такій ціні на бюджетні комунальні установи соціального характеру виділяти гроші. Тим більше, що уряд на компенсацію, різницю в цих тарифах грошей не виділяє, навіть в проекті бюджету на наступний рік такої суми не закладено для органів місцевого самоврядування», - зауважує Андрій Павловський. 

За словами нашого співрозмовника, уряд таким чином каже місцевому самоврядуванню, - випливайте, як хочете, викручуйтесь самі, як хочете. В цьому питанні центральні урядовці перекинули з себе на низи всю відповідальність. 

«Саме тому ми чуємо зараз заяви місцевих керівників, що, наприклад, Київкомунтеплоенерго” буде підвищувати на 40% ціну тарифів на опалення, в Черкасах кажуть на 50%, в Чернівцях взагалі заявили, що на 75% буде підвищена ціна на опалення і т.д. Кожна область виживає, і кожне місто, і кожен район, як може. І це добре, коли є велике місто, з великим бюджетом, вони частково дійсно цю різницю можуть покрити за рахунок грошей місцевого бюджету. А якась віддалена, бідна, сільська громада, бідний район сільський, у яких і так на негайні потреби грошей ледь вистачає, де вони будуть гроші на все це брати? Це так само, як з транспортними пільгами поступили, що просто викинули на місця, компенсувати проїзд пенсіонерам, учасникам АТО, іншим пільговим категоріям. Написав уряд: треба за рахунок грошей місцевого бюджету. І приписочку зробили: за наявності коштів у бюджеті. А якщо їх не має наявних? Що робити? Значить, люди взагалі без нічого залишаються», - резюмував наш співрозмовник експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський.