Українцям готують величезну пенсійну свиню

 
 
 
Українцям готують величезну пенсійну свиню

Журналіст Сергій Лямець упевнений, що народний депутат від партії «Слуга народу» Галина Третьякова лобіює другий рівень пенсійної реформи, за яку її вже можна садити за ґрати.

Про це наше видання Новости Украины — From.UA прочитало на сторінці секретаря Національної спілки журналістів України в Facebook.

«Моральне обличчя Галини Третьякової, думаю, вже чітко промальоване, але є інша сторона, на яку варто звернути увагу.

Уже кілька тижнів пані Третьякова часто відвідує Офіс президента. Через нього вона рухає так званий другий рівень пенсійної системи. Це коли держава віддає частину грошей, зібраних у вигляді ЄСВ, щоб покласти їх на індивідуальні пенсійні рахунки всім працюючим.

Як ми знаємо, диявол криється в деталях. Так і з другим рівнем "пенсіонки" - ідея правильна, за винятком нюансів.

Якщо ви не знали, до приходу в Раду любителька поглумитися над чужою смертю працювала в сфері страхування життя. Ну і щільно спілкувалася з компаніями, які керують активами недержавних пенсійних фондів (НПФ).

НПФи існують вже багато років. Клієнтів у них - сущі відсотки від населення України. Чому? Причин кілька:

  • у більшості українців тупо немає грошей, щоб відкладати
  • а якщо є, то вони придбають валюту / квартиру / освіта дитині

Чому не в НПФ? Та тому, що керуючі компанії не збільшують вартість активів. У цьому навіть не їх вина. В Україні одна криза за іншою, девальвація за девальвацією, інфляція набагато вища цифр Держкомстату. Вкладати гроші клієнтів - просто нікуди. Були депозити банків, так половини банків не залишилося, а решта платять 5% річних. Так навіть інфляцію не перебити.

Загалом, жили б НПФи так і далі - ніяк. Не було б у них клієнтів. Тому що не можуть вони (об’єктивно) навіть зберегти те, що їм дають. У цьому навіть не їх вина. Просто такі в Україні умови. Але тут прийшла на виручку пані Третьякова зі своїм другим рівнем. Ось три аргументи, чому її пропозиція - це збочення правильної ідеї. Простіше кажучи, афера.

I. ЧОМУ ЦЕ АФЕРА. Безкоштовні мільйони клієнтів

Загальна пропозиція така:

• щорічно від Пенсійного фонду будуть відривати приблизно по 60 млрд грн

• гроші ці віддадуть в управління цим самим компаніям, які курирують НПФи

• ці компанії в подарунок від держави автоматично (!) отримають кілька мільйонів клієнтів

• і зможуть брати непогані комісійні "за мудре управління на основі зважених ризиків інвестування в широкий спектр інвестиційно привабливих інструментів".

Якщо простіше, то НПФи роками збирали б клієнтів. Витрачалися б на рекламу. Переймалися б репутацією. А так - нате. Рішенням Верховної Ради. Нібито в рамках захисту громадян України. Плюс, керуючі компанії будуть отримувати свої комісійні. За керування. Але по суті - просто так (доведу нижче). 1% від 60 млрд грн - це 600 млн грн. Непогано, так? У цивілізованих країнах це називається лобізм. Іноді - корупція. За таке пані Третьякова могла б піти під суд. У нас - вона дозволяє собі розділяти українців на ворогів і нормальних.

II. ЧОМУ ЦЕ АФЕРА. Управління - немає.

Ви скажете - але вони ж будуть керувати. А я скажу - ні.

Знаєте, чому запуск другого рівня пенсіонки підтримує Міністерство фінансів? Та тому, що керуючі компанії зобов’язані будуть вкладати майже всі 100% грошей... в ОВДП. Це державні облігації, які випускає Мінфін, щоб зібрати гроші в бюджет. Вони це пояснюють тим, що ОВДП безризикові. Що це ідеальний інструмент. Так - ідеальний. Але тільки поки не настає дефолт. Почитайте про дефолт 1999 року. До цього так красиво все було. Банки-інвестори, держава наповнює бюджет. Бздик - і девальвація плюс криза.

Тепер увага. Якщо всі 60 млрд грн йдуть в бюджет - то хто ж буде платити пенсії українцям? 3... 2... 1… Правильно - бюджет. Тобто, до 2050 року українці за формою матимуть індивідуальні пенсійні рахунки. Але по факту - це будуть все ті ж пенсії, що і сьогодні. Адже Пенсійний фонд і бюджет розділені суто формально. Можна було і не розділяти. Бюджет з року в рік доплачує десятки мільярдів, щоб наповнити ПФ. Це - факт, про який знає пані Третьякова.

Як правильно? - запитаєте ви. Правильно було б вкладати в реальні проекти, які дозволяють грошам заробити нові гроші. У видобуток нафти і газу в Україні, наприклад. Або в розвиток фермерства та іригації. Ну і так далі. Але це ж треба управляти. Це ж треба мізки. А головне, тоді Мінфін не отримає жодних 60 лярдів на халяву щороку!

Останнє. Чому Мінфіну важливі ці гроші? У 2020 і 2021 року ніхто не купував би ОВДП. Якби не НБУ. Який "надрукував" десятки мільярдів гривень - і через банки влив їх в ОВДП. Тобто, довелося паритися. Якби не НБУ, Мінфін не зміг би продати облігації. А так - вуаля. Не треба паритися. 60 мільярдів пенсійних Перші фонди, ще стільки ж держбанки - і вийшла ідеальна система наповнення бюджету грошима, щоб завжди вистачало на "Велику будівництво".

Але і це не все.

III. ЧОМУ ЦЕ АФЕРА. Немає гарантій.

Знаєте, навіщо потрібен Фонд гарантування вкладів? Якщо людина поклала депозит в банк, а банк помер - гроші поверне Фонд гарантування. Так, не все. Так, за рахунок бюджету. Але секрет в іншому Фонд гарантування - це інструмент зняття соціальної напруги. Якщо банки збанкрутують, Фонд рятує президента, Раду і уряд з Нацбанком від Майдану. Страшного і кривавого, тому що люди прийдуть за своїми грошима. А ви що думали?

Так ось, в системі НПФ такого Фонду немає. Так, його замінили на підробку. Мовляв, "ОВДП - безризиковий інструмент. Ваших грошей нічого не загрожує". Точно? До 2050 року не буде ні Третьякової, ні "слуг народу", ні Зеленського. Чи не буде міністра фінансів, який розповідає, що наших грошей нічого не загрожує. Чи не буде Сорос, які сьогодні захищають проект Третьякової.

Не факт, що Україна в нинішньому вигляді збережеться. Десять років тому скажіть кому за Крим і Донбас ... засміявся б. Хто застрахує пенсійні заощадження мільйонів українців від Третьякових, Марченко, Милованова, Гетьманцева і Зеленських?

ВИСНОВОК: Ідея другого рівня - непогана. А от реалізація - повне гівно. Якщо не опрацювати ці три питання, а може ще якісь, - все пропало. Не можна таке приймати. Так що справа не в Третьяковій. Але дуже добре, що вона нагадала про себе», - написав він.

Copyright © 2004-2022. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.