Вчені б'ють набат: космічне сміття незабаром падатиме нам на голови

 
 
 
Вчені б'ють набат: космічне сміття незабаром падатиме нам на голови

Космічне сміття є однією з найактуальніших проблем, з якими стикаються вчені в галузі дослідження космосу. Вони роками попереджали, що без відповідних дій катастрофи на орбіті стануть буденністю і ось, на орбіті почався хаос, який вже важко контролювати.

Так, у травні цього року. космічне сміття потрапило на Міжнародну космічну станцію. Пошкодження були не дуже невеликими, оскільки елемент, який розігнався до великої швидкості, потрапив лише у роботизовану руку Canadarm2, а розмір сміття був невеликим. Однак це не єдине космічне зіткнення, яке нещодавно мало місце на орбіті.

Кілька днів тому вчені з Гарварду виявили, що стоїть за таємничим знищенням китайського супутника в березні цього року. Кажуть, на супутник також потрапило космічне сміття - фрагмент старої російської ракети, яка, ймовірно, перебувала на орбіті з 2016 року. Дослідники кажуть, що це може бути перше підтверджене орбітальне зіткнення за десятиліття.

І хоча вражаючі зіткнення в космосі все ще рідкісні, близькі польоти штучного обладнання в космосі-вже звична справа. Як пишуть у статті, опублікованій у "Nature" , вчені, які керують космічними кораблями Європейського космічного агентства в Дармштадті в Німеччині, щодня отримують кілька сотень електронних листів, які попереджають про можливе зіткнення в космосі. Багато супутників (і Міжнародна космічна станція теж) повинні внести корективи в курс, щоб уникнути такого зіткнення.

Не дивно, що зараз над нашими головами витає понад 29 000 елементів -  це супутники та занедбані елементи ракет, і багато з них занадто малі, щоб ми могли постійно відстежувати їх із Землі (їх може бути мільйони). Більш того, з’являється все більше нових елементів.

Лише SpaceX вивела на орбіту приблизно 1700 супутників за останні два роки в рамках побудови сузір'я Starlink. Також планується звести ще кілька тисяч об’єктів. Китайці також активно беруть участь у освоєнні космосу. Понад 20-тонна секція їхньої ракети неконтрольовано циркулювала в травні цього року навколо Землі, а потім згоріла в атмосфері. І таке трапляється не вперше.

фото

Потрібні термінові дії

Автори статті підкреслюють, що останні випадки зіткнень і близьких польотів космічного сміття на орбіті чітко показують, що необхідно більше подумати про те, що ми розміщуємо над головою. Більше того, уряди та космічні агентства окремих країн давно мали б розробити правила управління космічним рухом.

Таких нормативних актів не було, і поки що не очікується, що вони з’являться. Це означає, що немає обмежень щодо відправки нових супутників на орбіту або наказу про видалення залишеного ними космічного сміття з орбіти. Також немає правил щодо запуску супутників у строго визначеному порядку (висота орбіти, напрямок руху).

Більш того, комерційні організації (наприклад, SpaceX) роблять свою присутність у космосі все більш важливою, а приватним компаніям також не доводиться дотримуватися будь-яких обмежень щодо надсилання супутників на орбіту Землі. Це викликає сьогодні безлад у наших головах.

Астрономи вказують, що вирішенням такої проблеми було б налагодження міжнародного співробітництва, до якого приєдналися б усі країни, які відправляють об'єкти на орбіту, та створення універсального каталогу, що охоплює всі кораблі, запущені в космос. Керування рухом на орбіті - на основі таких даних - матиме організацію, що працює на загальне благо.

Сьогодні не тільки такого співробітництва бракує, а й каталогу, який містив би всі супутники Землі (інформація про деякі з них є, наприклад, секретною). Дослідники зазначають, що невжиття цього питання призведе до великої катастрофи на орбіті, яка знищить супутники, які мають вирішальне значення для "нашої безпеки або економічного добробуту" (це можуть бути, наприклад, супутники GPS). Тому рішучі дії в цьому питанні давно назріли.

Китай запустил корабль на космическую станцию: на борту три астронавта

Copyright © 2004-2023. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.