За борги по комуналці будуть забирати житло. Як це можливо?

 
 
 

Андрій Павловський

експерт з питань соціальної політики

За борги по комуналці будуть забирати житло. Як це можливо?

Відбирання житла через борги за комунальні послуги – цей дамоклів меч висить над сотнями тисяч українських родин багато років. Державна політика напряму впливає і на рівень тарифів за комуналку, і на можливість громадян у різній кондиції заробляти на життя та на сплату цієї комуналки. Тому в ідеалі не має бути навіть натяку на можливість позбавлення людей житла через неспроможність платити за газ чи воду. Але цілий час комусь здається, що українці не такі вже бідні і ховають у пивницях та горищах мішки з грішми, не бажаючи при цьому платити за надані послуги. Чи насправді квартиру можуть відібрати через борги комунальникам? Як це може відбуватись? На питання кореспондента Новости Украины - From.UA відповідає експерт з питань ЖКХ, екс-народний депутат Андрій Павловський.

- Останнім часом “слуги народу” чи не народу внесли тишком-нишком зміни у цивільно-процесуальний кодекс, яким дозволяють за пришвидшеною і спрощеною процедурою розглядати ці питання у судах. Тепер надавач житлово-комунальних послуг, якщо є заборгованість, яка перевищує 2 місяці і суму більше, ніж 340 грн, може подати до суду, і суддя, не запрошуючи боржника, може просто прийняти рішення без його присутності про примусово стягнення з нього заборгованості. А якщо сума велика, тоді можуть і забрати і майно, і рухоме, і нерухоме. Житло, правда, передбачено в останню чергу. А якщо у вас є банківські рахунки, то в автоматичному порядку судовий виконавець прийде в банк, і ви навіть знати не будете, в автоматичному режимі банк спише гроші на користь вашого кредитора. 

І цього їм мало. Зараз вони подали законопроект, яким хочуть посилити репресивні заходи щодо громадян-боржників і прирівняти тих, хто не сплачує комуналку, до несплати аліментів, а це заборона виїзду за кордон, може зупиняти поліція і забирати машину, ставити її на штраф-площадку і т.д. Там доволі жорсткі заходи.

Украина – страна должников | Новости Украины FROM.UA

В Рівному десь 1,5 роки тому висилили бабусю з онукою, тому що у них заборгованість перевищила 15 тис. грн, а квартиру продали за борги. Бували випадки, коли холодильник, телевізор у людей забирали за борги, інше майно.

Якщо мова йде про борги житлово-комунальні, то надавачі послуг можуть не сплачувати попередній судовий збір, і потім ці судові збори перекладають на боржника комунальних послуг, якщо буде прийняте рішення не на його користь. В чому біда? Що можуть заочно розглядати судді, на потік поставити в автоматичному пришвидшенні, і людина навіть не буде знати, що відбувся суд і згідно цього суду присудили забрати майно чи заблокувати банківський рахунок чи списати гроші примусово. Коли у вас спишуть ці гроші, ви дізнаєтесь, що було таке судове рішення.

У нас більшість громадян є законослухняними, люди не платять не тому, що вони такі злісні боржники, а тому, що тарифи на ці послуги для більшості родин є непідйомними. І субсидії, які надаються, не вирішують проблеми. Коли встане питання,  купити харчування чи потратити на освіту дитини, чи заплатити за комунальні послуги — от це дилема для малозабезпечених родин, на що ви в першу чергу будете витрачати кошти. Тому люди просто не в змозі — пенсіонери, малозабезпечені - сплачувати, тому і заборгованість. Тим паче, що вона накопичиться в опалювальному сезоні, коли нам по-повній по новим тарифам виставлять. 

Поки що надавачі послуг не наважуються в масовому порядку подавати на людей до суду, якщо невелика сума заборгованості. Але якщо заборгованість буде велика, сягати декілька десятків тисяч грн, тоді будуть подавати і конфіскувати житло чи майно. Але поки що це поодинокі випадки. Тому що якщо, наприклад, багатодітні сім'ї почнуть виселяти, розумієте, яка це буде суспільна реакція на це? Це може призвести до соціального вибуху. Але ж ми очікуємо на державний переворот, так що владі зараз не до того. Хоча по закону всі ці репресивні заходи вже можна застосовувати.

Зараз тільки розпочався опалювальний сезон, і ми його розпочинаємо з сумою заборгованості населення за житлово-комунальні послуги 66 млрд грн. На мою оцінку, по закінченні опалювального сезону, десь на квітень, ця заборгованість буде сягати 80 млрд грн.

Copyright © 2004-2023. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.